Szkoła Humanitarna – webinarium z Elsim Adajewem

We wtorek 11 maja młodzież z klasy 2ag uczestniczyła w kolejnym webinarium w ramach projektu Szkoły Humanitarnej. Tym razem spotkanie poświęcono islamowi. Gościem był prezes Fundacji Sintar, aktywista, Czeczen i Polak – Elsi Adajew. Poniżej relacje uczennic:

Na dzisiejszym webinarze była szansa pogłębienia wiedzy związanej z tematyką islamu. Uważam, że spotkanie było bardzo ciekawe ze względu na przeprowadzoną formę  Q&A. Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że tak naprawde z rąk terrorystów najwięcej ginie muzułmanów, ponieważ często nie chcą współpracować w akcjach takich jak handel narkotykami. Według mnie również ciekawą informacją było to, że islamiści posiadają po kilka żon ze względu na kulturę, a nie religie (Koran nie wspomina o posiadaniu wielu żon). Przytoczona była także historia na temat ataku ze względu na naukę dziewczyn, które nie powinny się edukować z powodu wyznania, a to robiły. Sytuacja ukazana została pod kątem dużej hipokryzji, ponieważ mężczyzna, który był za zamachem w ostateczności nie potrafił nawet przeczytać Koranu. Po warsztacie zrozumiałam, że muzułmanie mają duży problem z terroryzmem, w którym duża część osób nie chce brać udziału, co grozi śmiercią. Webinar było dla mnie jednym z najlepszych i wartościowych spotkań.

PW

Dzisiejszy webinar był inny niż pozostałe. Polegał on na zadawaniu pytań Elsiemiu. Opowiedział nam on o tym dlaczego osiedlił się w Polsce, jak wyglądały tutaj jego początki, co było dla niego nowego w Polsce. Mogliśmy poznać opinię o Polsce z innej perspektywy. Elsi opowiedział również  o Islamie, np. jak postrzegany jest grzech i jego odpuszczenie oraz jak wyglądają tam śluby.

JK

Ostatni webinar zaskoczył mnie swoją formą. Tym razem całe spotkanie opierało się na pytaniach, które można było zadać Elsiemu. Najnośniejszym tematem była religia Elskiego i to jak się odnalazł w Polsce jako emigrant. Wiele w tej kwestii, już wiedziałam, jednak jego osobiste doświadczenia pozwoliły mi spojrzeć na temat z  innej perspektywy. Niezmiennymi, ale też wartymi zauważenia, elementami webinaru były przyjazna atmosfera i unikalna możliwość poszerzenia swojej wiedzy na istotne dla współczesnego nam świata zagadnienia, dzięki wysłuchaniu osoby, której dany temat bezpośrednio dotyczy.

AM

smart

Szkoła Humanitarna to roczny projekt edukacyjny PAH. Aktualnie uczestniczy w nim klasa 2ag humanistyczno-medialna. Koordynatorkami działań w naszej szkole są Monika Komisarczyk i Małgorzata Szypulska.