Skarpetki Tyrmanda…

…taką nazwę nosił projekt wrocławskiej Mediateki, obejmujący cykl spotkań autorskich. Uczniowie klasy IIIa w ramach edukacji medialnej uczestniczyli online w spotkaniu z Marcinem Kydryńskim, znanym dziennikarzem radiowym, ale także podróżnikiem, fotografem i znawcą dobrej muzyki, w tym jazzu. I właśnie o muzyce jazzowej była to opowieść…

Marcin Kydryński opowiadał o swoich fascynacjach muzykami jazzowymi, prezentując twórczość fantastycznej dwunastki, min.: Louisa Armstronga, Elli Fitzgerald, Milesa Davisa, Pata Metheny i innych twórców. A oto wypowiedź uczniów IIIa na temat spotkania: Spotkanie było interesujące, mieliśmy okazje poznać dotychczas nieznanych nam twórców i ich muzykę.
Pomimo że większość z nas nie słucha tego rodzaju muzyki, bardzo nas zainteresowała twórczość np. Louisa Armstronga i Stinga.
Po spotkaniu niektórzy z nas zapoznali się z zaproponowanymi przez Marcina Kydryńskiego utworami twórców muzyki jazzowej.

Słowo o tytule projektu: Leopold Tyrmand był pisarzem, jazzmanem, warszawskim bikiniarzem, słynącym między innymi ze swoich charakterystycznych, kolorowych skarpetek. W jednej ze swoich powieści napisał: „Mizantropi i nudziarze zawsze mają na nogach brzydkie, nieciekawe, ponure skarpetki, zaś ludzie szlachetni, pogodni, i mądrzy hedoniści dbają o swoje skarpetki (…) Stawiam zatem postulat skarpetki wiele mówiącej, wesołej, barwnej i optymistycznej! Taką nośmy i cieszmy się, spoglądając na nią z góry”