Warsztaty w POLIN

Klasa 1ag uczestniczyła w warsztatach online na temat wartości różnorodności w naszym świecie, dyskryminacji i jej przejawach w życiu społecznym. Zajęcia poprowadził Tomasz Niedziela, edukator z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zorganizowała polonistka — Monika Komisarczyk. Poniżej relacje młodzieży:

Warsztaty dotyczące akceptacji bardzo mnie zainteresowały. Edukator mówił o ważnych rzeczach. Najbardziej spodobał mi się filmik, który mówił o milczeniu i że jest ono gorsze od samej dyskryminacji i braku akceptacji, ponieważ  milcząc zezwalamy na to co się dzieje w otaczającym nas świecie. Chociaż wszystko wcześniej wiedziałam i jak najbardziej popieram wszystkie tematy poruszane w rozmowie uważam, że nagłaśnianie jest jak najbardziej potrzebne i trzeba mówić o tym tak często jak się da.

Karolina Kaleta

Warsztaty muzealne online

W dniu 3 czerwca razem z całą klasą miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach dotyczących akceptacji, przynależności grupowej oraz dyskryminacji. Mimo, iż często są poruszane tego typu tematy, to dyskryminacja nadal funkcjonuje i bardzo ważne jest, aby poszerzać swoją wiedze na ten temat i przekazywać ją dalej. Warsztaty miały formę rozmowy- nie były tylko monologiem Pana, ale również my mogliśmy wypowiedzieć swoje zdanie i dzielić się wrażeniami. Po warsztatach moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Niezależnie od wieku powinniśmy uczyć się, iż jest to normalne, że się od siebie różnimy i poznawać pewne techniki zapobiegania krzywdzącym komentarzom/czynom, które mogą nas lub naszych bliskich spotkać ze względu na odmienne przekonania bądź wygląd oraz powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż nasz głos ma znaczenie i w sytuacjach, kiedy mamy możliwość pomocy drugiej osobie, jak najbardziej powinniśmy to zrobić, a nie patrzeć na sytuację z boku.

Roksana Marciniec

Dzisiejsza lekcja muzealna poruszyła bardzo ważny temat jakim jest dyskryminacja.  Dowiedzieliśmy się czym różnią się od siebie dyskryminacja, stereotyp i uprzedzenie. W dzisiejszych czasach ten temat jest bardzo ważny, ponieważ wiele osób doświadcza dyskryminacji i nie ma wsparcia od innych.  Filmik w którym wypowiadał się nauczyciel dał mi wiele do myślenia, gdyż pokazał jak bardzo możemy wyrządzać krzywdę milcząc.

 Julia Katura 1ag

Dzisiejsza lekcja mówiła głównie o temacie powszechnym i codziennym czyli o temacie dyskryminacji, mówiła również w mniejszej części o naszych przy należnościach. Słuchaliśmy oraz rozmawialiśmy o dyskryminacji ludzkiej, która jest częścią życia, każdego z nas. Mówiliśmy jak wygląda dyskryminacja, jak sobie z nią radzić, jak można pomóc osobie dyskryminowanej oraz jak zapobiec dyskryminacji. Lekcja była bardzo ciekawa, omawialiśmy znaną nam już od kilku lat rzecz, która jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach. Dyskryminacja to coś co powinno się zwalczać pokazując, że jest ona niepotrzebna, zła i krzywdząca.

Karolina Markiewka

Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się wiele rzeczy na temat dyskryminacji, jak wygląda, kto jest na nią najbardziej narażony. Pan prowadzący zajęcia pokazał nam pare filmików dotyczących dyskryminacji i zrobił mini ćwiczenie. Dowiedzieliśmy się także co robić aby zapobiegać dyskryminacji drugiej osoby.

Uważam, że była to przydatna lekcja, ponieważ na świecie jest wiele szumu ostatnio związanego z tym tematem i była to nauka o której powinnismy wiedzieć aby u nas nie doszło do takich sytuacji jak np. w Stanach Zjednoczonych.

Z poważaniem

Patryk Matecki =

Szanowna Pani, 

warsztaty w muzeum Polin bardzo mi się podobały. Dowiedziałam się jak odróżnić od siebie stereotyp, uprzedzenie oraz dyskryminacje. Jak również to, że nie należy być obojętnym, jeśli jest się świadkiem dyskryminacji. Myślę, że na pewno takie zajęcia są potrzebne szczególnie dla młodych ludzi, ale nie tylko. Zważywszy na aktualną sytuację w Stanach Zjednoczonych w takich zajęciach powinien uczestniczyć każdy. 

Z poważaniem 

Kamila Zjawin 

Moim zdaniem lekcja muzealna była interesująca i pouczająca. Dyskryminacja to temat o którym warto jest mówić. Każdy z nas jest inny, co czyni go wyjątkowym i niepowtarzalnym. Wartości takie jak szacunek i akceptacja odmienności warto w sobie rozwijać. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w tej lekcji, ponieważ była ona ciekawa i zawierająca wiele prawd życiowych.

Kasia Łabik 1Ag

Warsztaty bardzo mi się podobały, cieszy mnie fakt, że temat dyskryminacji został

poruszony zwłaszcza teraz, gdy w Stanach Zjednoczonych, Afroamerykanie walczą

o swoje prawa. Tego tematu nigdy nie jest za mało, ponieważ dzięki niemu możemy

zapobiec w przyszłości takim czynom jak na przykład holokaust. Podczas lekcji

mogliśmy zrozumieć, że zawsze jest lepiej reagować na akty nietolerancji oraz

tłumaczyć z jak ważnym problemem mamy do czynienia. Zajęcia uświadamiają, że

,,inność’’ nie jest zła, a różnice, które tak naprawdę każdy z nas posiada, są piękne.

Patrycja Waruszyńska 

Na warsztatach poruszone zostały interesujące i istotne tematy takie jak dyskryminacja czy tożsamość. Była to okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat pozornie oczywistych zagadnień. Lekcja była przyjemna i ciekawie oraz przejrzyście i zrozumiale prowadzona. Myślę, że wiele z niej zapamiętam na dłużej.

Amelia Mazurkiewicz kl.1ag.

Podczas wirtualnych warsztatów POLIN stworzyliśmy bardzo przyjazną atmosferę .Pan przewodnik przedstawił nam w bardzo ciekawy i pouczający  sposób np. temat tolerancji .Odpowiedzieliśmy sobie , także  na pytanie , w jaki sposób się wyróżniamy.Bardzo się cieszę , że mogłam uczestniczyć podczas tych warsztatów , mam nadzieję , że w przyszłośći spotkamy się z Panem jeszcze raz .

  Dorota Krzciuk