Urszula Glensk rozmawia z Magdaleną Grzebałkowską

Od krótkich reportaży  o problemie dziurawych dróg, zamieszczanych w sopockim „Głosie Wybrzeża”, poprzez śledztwo nieuczciwej kandydatki do tworzenia rodziny zastępczej po profesjonalne, doceniane przez krytyków literackich teksty – taką drogę przebyła pisarka Magdalena Grzebałkowska,

autorka m.in. książek „Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Dziennikarka była gościnią specjalną spotkania z klasami humanistyczno-medialnymi oraz klasą sportowo – turystyczną, które poprowadziła znawczyni tematu i krytyczka literacka, Urszula Glensk (również autorka nagrodzonej książki „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”. Wydarzenie odbyło się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, w ramach projektu „Szkoła gatunku. Lekcje literatury”. Podczas rozmowy uczennice i uczniowie mogli dowiedzieć się więcej nie tylko o samym stylu pisania reportaży, ale również o całym procesie ich tworzenia i zbierania materiałów. Na spotkaniu nie zabrało również anegdot z pracy reporterki, które jeszcze bardziej zachęciły słuchających do dalszej rozmowy i zadawania pytań. Taka lekcja literatury wzbudziła ciekawość w młodzieży i zmotywowała do sięgnięcia w niedalekiej przyszłości po jedną z książek autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej i Urszuli Glensk.

Zajęcia zorganizował Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Biblioteką Publiczną w Trzebnicy oraz panią Danutą Domino, bibliotekarką w LO w Trzebnicy i polonistkami, Kamilą Możdżeń – Berbeć, Grażyną Grzegorek i Moniką Komisarczyk.

Julia Szczepanik