Porozmawiajmy o hejcie i mowie nienawiści

Na temat praw człowieka, ich obrońców i obrończyń oraz hejtu i mowy nienawiści rozmawiała młodzież w ramach warsztatu Szkolnej Grupy Amnesty International nr 108 z edukatorem, Filipem Jachem, z warszawskiej sekcji AI.

Zajęcia zorganizowały opiekunki SGAI: Monika Komisarczyk i Joanna Plichta.

Warsztaty przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Forma ich przeprowadzenia przypadła mi do gustu, ponieważ były prace w grupach, filmiki pomocnicze oraz swobodna dyskusja z pozostałymi uczestnikami oraz prowadzącym. Najważniejszą rzeczą w tych warsztatach było dla mnie zrozumienie na czym tak naprawdę polega hejt, ponieważ nie zdawałem sobie sprawy, że niektóre dowcipy ludzie mogą odbierać jako obrazę, lecz dzięki tej lekcji wiem jak odbierane mogą być poszczególne teksty w stronę innych ludzi. 

Kuba Falfura

W dniu dzisiejszym odbyły się warsztaty dotyczące praw człowieka oraz mowy nienawiści. Prowadzący zajęcia Pan Filip Jach, będący pracownikiem warszawskiego oddziału Amnesty International przekazał nam wiele ciekawych informacji dotyczących praw oraz obowiązków do jakich zobowiązany jest każdy człowiek według kodeksu praw człowieka. W drugiej części zajęć poruszony został problem mowy nienawiści oraz hejtu. Dowiedzieliśmy się jak reagować na hejt oraz jak powstrzymywać jego rozprzestrzenianie.

Wszyscy obecni na sali słuchali z zaciekawieniem o problemie który coraz częściej pojawia się w naszym życiu.

  Piotr Górecki 2a LO

Uważam, że warsztaty dotyczące mowy nienawiści były najciekawszymi i najbardziej interesującymi ze wszystkich warsztatów, w których brałam udział. Bardzo pozytywne wrażenie wywołała na mnie przyjazna atmosfera oraz swoboda i humor prowadzącego, Filipa Jacha, mimo niełatwej i bardzo istotnej tematyki zajęć.

Ula Zaremba

Dnia 12.02.uczniowe naszej szkoły wzieli udział w warsztatach, których głównym tematem była fundacja Amnesty International, prawa człowieka,mowa nienawiści oraz hejt. W trakcie zajęć aktywnie pracowaliśmy w grupach. Nasze przemyślenia przedstawialiśmy w formie plakatów. Podczas spotkania otwarcie rozmawialiśmy i każdy miał możliwość wypowiedzenia się. Poszerzyliśmy swoją wiedzę dzięki Panu Filipowi. Warsztaty przebiegły w bardzo miłej atmosferze, czego skutkiem była owocna praca.

Alicja Wojtaś

Dnia 13.02.2019r. w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat praw człowieka, a także mowy nienawiści. Pracowaliśmy w grupach, wykonywaliśmy różne ćwiczenia oraz oglądaliśmy krótkie filmiki, które skłaniały do refleksji. Został nam przybliżony temat praw człowieka, mowy nienawiści, hejtu. Pogłębiliśmy wiedzę o działalności Amnesty International. Zajęcia przeprowadzone przez Filipa bardzo mi się podobały i z chęcią ponownie wzięłabym w nich udział.

Klaudia Kamela

Uważam, że warsztaty przeprowadzone przez p. Filipa Jacha były przeprowadzone w bardzo przyjemnej atmosferze, co miało pozytywny wpływ na przyswajanie wiedzy na temat mowy nienawiści i praw człowieka.

Ania Ordon

Dzisiaj, 13 lutego 2019r. odbyły się warsztaty na temat praw człowieka, ich obrońców i obrończyń oraz mowy nienawiści. Zajęcia poprowadził Filip- edukator z warszawskiej sekcji Amnesty International. Poprzez gry i zabawy poruszyliśmy ważne zagadnienia na temat praw człowieka.  Zajęcia były ciekawe ze względu na ich formę i dużo bardziej zapadły mi w pamięć informacje, które były przedstawione. Warsztaty również pozwoliły nam na współpracę z innymi uczestnikami i uczestniczkami tego wydarzenia. Prowadzący w trakcie zajęć włączył filmiki, które przedstawiały główne problemy łamania praw człowieka i mowy nienawiści. Warsztaty przybliżyły nam problemy, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. 

Wiktoria Tarbaj 

Warsztaty przeprowadzone przez Filipa Jacha okazały się ciekawym doświadczeniem. Dowiedzieliśmy się o działalności Amnesty International, pogłębiliśmy swą wiedzę. Wzięliśmy udział w ćwiczeniach o tematyce Praw Człowieka, hejtu, stereotypu. Zajęcia skłoniły nas do refleksji, przekonań, że tolerancja i szacunek do drugiego człowieka jest najważniejszy.

Milena Bator, 2a LO

Warsztaty, które miały miejsce dzisiaj uważam za bardzo udane. Luźna atmosfera panująca podczas lekcji o mowie nienawiść pozwala na lepsze przyswojenie wiedzy. Temat dzisiejszego spotkania z Filipem Jachem był dosyć trudny, ale Filip przestawił nam to w interesujący sposób. 

Ola Ordon

Dnia 13 lutego odbyły się warsztaty na temat praw człowieka, ich obrońców i obrończyń oraz mowy nienawiści, które prowadził edukator Filip Jach. Patrząc na dotychczasowe warsztaty to te miały najciekawszą tematykę. Filip przeprowadził te warsztaty luźno, ale mimo wszystko przekazał nam dużo ważnych informacji. Czułam się tam swobodnie i czas szybko minął, a żartami rozluźnił początkowo napiętą atmosferę. Myślę, że podobne warsztaty mógłby odbyć się ponownie.
Wiktoria Nalepa

Dnia 13.02 w mojej szkole odbyły się warsztaty „Prawa człowieka, ich obrońców i obrończyń praz mowy nienawiści”, w których miałam przyjemność uczestniczyć. Pierwszys zadanie poległo na przedstawieniu się, powiedzeniu o swoich zainteresowaniach oraz tego, co wiemy o działaności Amnesty International. Nie spodobało mi się te ćwiczenie, ponieważ nie lubię o sobie mówić, zwłaszcza na forum, nie czuje się komfortowo. Więc na samym początku lekko się zniechęciłam warsztatów, lecz reszta ćwiczeń okazała się przyjemna. Szybka zabawa z zamianą krzeseł wprowadziła luźną atmosferę, w dużej mierze to zasługa edukatora – Filipa – który okazał się bardzo zabawnym i miłym człowiekiem. Najbardziej wspominam jeden filmik, ponieważ treść, którą zawierał mnie wzruszyła. Miał na celu uświadomić ludziom, że każdy jest równy wobec siebie, nieważne jakiej jest płci, orientacji seksualnej, czy koloru skory.  Każdy zasługuje na tolerancje oraz akceptację.

Dominika Jędryczko

  Dnia 13 lutego 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty o tematyce związanej z prawami człowieka, hejtem oraz mową nienawiści. Zajęcia zostały poprowadzone przez przedstawiciela organizacji Amnesty International zajmującej się przestrzeganiem praw człowieka. 

   Na początku każdy krótko się przedstawił, powiedział czym się interesuje i co wie o Amnesty International. Po sprawnym wypowiedzeniu kilku zdań o sobie przez uczniów, zagraliśmy w grę poprzedzającą różne zadania.

  Podczas pierwszego zadania otrzymaliśmy Powszechną deklarację praw człowieka w uproszczonej wersji. Zostaliśmy podzieleni na grupy, a każda grupa miała wybrać 3 najważniejsze prawa i zapisać je na plakacie. Niżej mieliśmy napisać zachowania, które miały prowadzić do realizacji wypisanych praw. Po przeanalizowaniu wszystkich plakatów, dowiedzieliśmy się, że każde z 30 praw zawartych w deklaracji jest równie ważne, nie można ich zmienić, żadne nie jest bardziej lub mniej potrzebne.

  Następnie wspólnie narysowaliśmy osobę, która mogłaby być obrońcą praw człowieka, z tego ćwiczenia wyciągneliśmy wiedzę, która mówi o tym, że każdy z nas może nim być. Niezależnie od płci, koloru skóry, pochodzenia czy wyznania. Należy jedynie przestrzegać pewnych reguł w walce o prawa, przede wszystkim podejmować pokojowe kroki w swoich działaniach. 

Kolejnym tematem był hejt oraz mowa nienawiści. Dowiedzieliśmy się czym one dokładnie są, czym się różnia, jak im zapobiegać, czy w jaki sposób stawać w obornie osób nimi dotkniętych. Mówiliśmy również o wielu negatywnych skutkach jakie za sobą niosą. Poznaliśmy wiele określen dotyczących uprzedzeń np. homofobia, ksenofobia, antysemityzm.

  Kolejnym ważnym poruszonym tematem były krzywdzące stereotypy, które powodują powstawanie wielu uprzedzeń w stosunku do ludzi, których dotyczą. Po zajęciach wiemy już, że nie powinno się ich przyjmować za prawdę, ale walczyć z tym, aby przestały być akceptowane.

  Warsztaty były przeprowadzone w bardzo przyjemnej atmosferze, każdy aktywnie brał w nich udział. Tematyka, która została na nich poruszona jest bardzo ważna. Wiemy, że każdy człowiek jest równy, a nienawiść okazywana w jakikolwiek sposób jest czymś złym i krzywdzącym. Zajęcia nakłoniły do refleksji i działania w kierunku zmian na lepsze. 

Emilia Fronia

13. lutego, razem z trzydziestoma uczniami i uczennicami naszej szkoły miałam okazję po raz pierwszy uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez panią Monikę Komisarczyk dla Szkolnej Grupy Amnesty International nr 108. Braliśmy udział w zajęciach dotyczących praw człowieka oraz mowy nienawiści. Prowadził je edukator Filip Jach, który przybliżył nas do tych tematów i uświadomił nam, że nasze małe czyny w walce z łamaniem praw człowieka również mają znaczenie. Prace w grupach, przeplatane edukacyjnymi filmami były ciekawym sposobem na przekazanie nam wiedzy. Nie brakowało zabawnych anegdot, dzięki którym na pewno zapamiętam tę lekcję.

Michalina Klementowska.