Współodczuwam, więc jestem

Warsztaty filozoficzne były kolejnymi zajęciami dla młodzieży z klasy 2a z serii spotkań zaplanowanych w ramach projektu „Jak poprzez teatr poznawać świat?”. Grantodawcą przedsięwzięcia zorganizowanego we współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filozofka, dr  Katarzyna Kuczyńska, porozmawiała z uczennicami i uczniami na temat kondycji człowieka starego i młodego w dzisiejszych czasach. Zajęcia o emocjach, ich gamie – od radości, poprzez ciekawość po lęk i gniew z powodu nieuniknionego upływu czasu służyły znalezieniu odpowiedzi na pytanie: jacy jesteśmy, jakie mamy w życiu priorytety, czy jesteśmy zdolni do zapominania o sobie na rzecz drugiego człowieka? Wielu osobom pomogły zrozumieć, czym są emocje, jak je przyjmować, rozumieć, odczuwać. Jednostkowe doświadczenia, tłumaczyła edukatorka, budują wspólnotową bazę, kulturę emocji w danym społeczeństwie.

Młodzież pracowała wspólnie nad różnymi zagadnieniami filozoficznymi, przygotowując się do zajęć psychologicznych oraz wizyty w hospicjum. Koordynatorką projektu jest polonistka, Monika Komisarczyk.