Elmira Abasbekowa w naszej szkole

Elmira Abasbekowa i jej mąż Azim Turanbajew mieszkali z trzema synami w Biszkeku, stolicy Republiki Kirgiskiej, nowoczesnym, szybko rozrastającym się mieście. Tak rozpoczęła się historia, której wysłuchała młodzież z klasy 1a oraz członkinie SGAI nr 108 w ramach warsztatów „Wszyscy ludzie są równi i wolni” zorganizowanych przez Monikę Komisarczyk.

Reportaż o losach kirgiskiej rodziny można przeczytać pod linkiem:

http://wyborcza.pl/1,148081,18742676,nie-mowcie-nam-won-uchodzcy-w-polsce.html

A oto impresje klasy 1a:

Uważam, że warsztaty, które przeprowadziła pani Elmira i pan (zapomniałam imienia ?), były ciekawym doświadczeniem dla nas. Mieliśmy okazję nie tylko dowiedzieć się czegoś o kulturze Kirgistanu, ale także o rodzinie i sytuacji w jakiej znalazła się pani Elmira.

Milena Bator

16 października naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście. Była to Pani Emira -uchodźczyni z Kirgistanu  oraz Pan Michał. Pani Emira przedstawiła nam historię swojej rodziny w bardzo trudnych chwilach. Opowiedziała nam jak znalazła się w naszym kraju oraz z jakimi przeciwnościami losu musiała się zmierzyć. Na warsztatach mogliśmy poznać obyczaje i tradycje z ojczyzny naszego gościa. Dowiedzieliśmy się również jak nasze imiona brzmią w języku kirgiskim. Pani Emira była bardzo pozytywną i ciepłą osobą, która bardzo dobrze radziła sobie z naszym ojczystym językiem. Na spotkaniu nie brakowało śmiechu i wzruszenia. Różnorodność kultur sprawiła, że t wydarzenie zapamiętamy na długo.

Julia Szczepanik

Niedawno do naszej szkoły przyjechała pani Elmira z Kirgistanu . Bardzo sympatyczna kobieta. Okazało się jednak Że wiele przeszła . Chętnie nam opowiedziała  o swoich przeżyciach o swoim ojczystym kraju  i poczęstowała nas domowym chlebkiem.

Benita Czyż

Dnia 17 października miałam okazję brać udział w warsztatach prowadzonych przez panią Elmirę i pana Michała który współpracuje z Amnesty International. Pani Emira to bardzo ciepła i miła kobieta która pokazała mi co to znaczy być silnym i walczyć o swoje prawa.

Wiktoria Nalepa

Na warsztatach 16.10.2017 poznaliśmy panią Elmirę z Kirgistanu. Dzięki niej poznaliśmy nowy kraj i jego kulturę. Pani była bardzo otwarta na nasze pytania i chętnie na nie odpowiadała. Zajęcia były bardzo przyjemne, a chwilę na nich spędzone zostawiły po sobie miły ślad. Nauczyłam się tolerancji i szacunku do ludzi innego pochodzenia i o innych poglądach

Sylwia Nooitgedagt

Dnia 16.10.2017 roku wzięliśmy udział całą klasą w warsztatach szkolnych. Warsztaty dotyczyły praw człowieka oraz postrzeżeń na temat uchodźców. Do naszej szkoły przyjechała pani z Kirgistanu o imieniu Elmira oraz pan Maciej, który jej towarzyszył. Po warsztatach moje refleksje na temat uchodźców bardzo się zmieniły, są to osoby bardzo wartościowe. Podczas warsztatów pani Elmira przekazała nam ogromną wiedzę na temat kultury kraju. Warsztaty wniosły ogromny wkład w moje życie oraz były bardzo przyjemne.

Julia Mądra

17.października brałam udział w warsztatach o prawach człowieka . Które miały na celu przybliżyć nam sytuacje uchodźców . Mieliśmy przyjemność poznać panią Elmirę z Kirgistanu która opowiedziała nam swoją historie i jak ciężko było jej uciekać z kraju wraz z rodzina .

Agata Sokołowska

Warsztaty zmusiły mnie do głębszej refleksji na temat uchodźców. Pani Emira bardzo ciekawie opowiadała o losach swojej rodziny. Myślę , że każdy człowiek powinien wysłuchać podobnej historii, uważam, że bylibyśmy wtedy bardziej otwarci na innych.  Warsztaty odbyły się w miłej atmosferze. Odbył się nawet mini konkurs. W którym 3 osoby mogły wygrać zrobione ręcznie przez rodzinę Pani Elmiry naszyjniki. Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy zajęcia

Julia Kowalska

Dnia 16.10.2017 roku odbyły się warsztaty dla uczniów, które poprowadziła uchodźczyni z Kirgistanu i przez Pana Michała. Poznaliśmy historię Kirgistanu i rodziny pani Elmiry. Warsztaty przebiegały w ciepłej atmosferze. Wiele z nich wyciągnęliśmy.

Aleksandra Ordon

Wczoraj w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące praw człowieka. Prowadziła je pani Elmira pochodząca z Kirgistanu. Spotkanie bardzo mi sie podobało, miło spędziliśmy czas oraz mieliśmy okazję poznać nową kulturę i jej zwyczaje.

Klaudia Kamela

Te warsztaty dały mi do zrozumienia ile tacy ludzie, jak Emira ze swoją rodziną, przechodzą przez życie. Jak trudno im było przyzwyczaić się do życia w Polsce. To spotkanie wzbudziło we mnie jeszcze większą tolerancję, zrozumienie, jak i podziw,ponieważ Elmira mimo tyłu problemów jest bardzo wesołą oraz pogodną kobietą. Myślę, że  z takich ludzi jak ona powinno brać się przykład.

Zuzanna Kaczmarek

Dzisiejsze spotkanie z Panią Elmirą dało mi dużo do myślenia. Nauczyłam się większego szacunku i respektu. Pani Emira opowiedziała nam o tym co przeszła, jakie jej życie było ciężkie. Pokazała nam jak żyją Kirgizi, oraz jakie mają tradycje i zwyczaje. Zostaliśmy poczęstowani pysznym chlebem która pani upiekła sama. 3 aktywne osoby, które odpowiedziały na zadane pytania, dostały małe upominki. Miło wspominam minione warsztaty

Magda Lesiak

Wczorajsze warsztaty bardzo mi się podobały. Pani Elmira jest sympatyczną i miłą osobą. Dzięki niej dowiedziałam się o tradycjach w Kirgistanie oraz ciekawych miejscach tego państwa. Na koniec pierwszej lekcji warsztatów poczęstowała nas chlebem, który sama upiekł. Nauczyłam się większego szacunku do osób innego pochodzenia i akceptacji rodzin z innymi poglądami.

Wiktoria Tarbaj

 

Dzięki tym warsztatom poznałam nową kulturę. Pani Elmira bardzo ciekawie opowiedziała nam o swoim kraju i o swoich przeżyciach. Warto było wziąć udziału tych zajęciach .

Wiktoria Kiesz

 

Moim zdaniem warsztaty były bardzo kształcące, nauczyły mnie tolerancji, akceptacji oraz współczucia. Pani Elmira jest bardzo wartościowa kobieta i bardzo ja podziwiam.

Dominika Horak

Uważam ze warsztaty z p. Elmira były bardzo ciekawe. Zarażała ona uśmiechem i okazała się osoba bardzo sympatyczna. Pokazała nam ze warto akceptować i starać się zrozumieć osoby innej kultury.

Ula Zaremba

W dniu wczorajszym mieliśmy spotkanie z osobą która w swym życiu przeżyła już bardzo wiele, musiała uciekać ze swojego ojczystego kraju oraz musiała zamieszkać w naszym kraju i nawet jej się to spodobało. Dzięki pani Elmirze dowiedziałem się wiele ciekawostek o Kirgistanie których nawet bym sobie nie wyobrażał. Uważam że powinniśmy mieć takie spotkania z tak ciekawymi osobami abyśmy w ten sposób uczyli się tolerancji dla innych kultur i religii.

Piotr Górecki

 

Te warsztaty były przeprowadzone w ciepłej atmosferze. Nauczyły nas tolerancji oraz szacunku do osób innej kultury.

Ania Ordon

Po dzisiejszym spotkaniu z panią z Kirgistanu moje spojrzenie na świat zmieniło się. Zobaczyłam jak ludzie mają ciężko , muszą uporać się z problemami , które dla nas są odległe. Pani przyjęła nas bardzo ciepło, co bardzo mnie zdziwiło. Mimo przeciwności losu jest silną i pewną siebie kobietą , która teraz może być przykładem dla innych.

Wiktoria Stasik

 

Zapisz