Tajniki onomastyki, czyli wykład prof. Miodka w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

22 września klasy Ib i II a wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na Dolnośląski Festiwal Nauki. Licealiści mieli przyjemność wysłuchać wykładu profesora Jana Miodka, który wypowiedział się na temat onomastyki, czyli nauki zajmującej się nazwami

, a dokładniej ich pochodzeniem. Profesor Miodek zajął się głównie wyjaśnieniem nazw rzek i gór związanych z Wrocławiem. Naszą ciekawość wzbudziła nazwa rzeki Odry, dowiedzieliśmy się bowiem, że nie ma ona nic wspólnego z powszechnymi tłumaczeniami jej znaczenia związanego z oderwanymi brzegami. Nazwa ma korzenie praindoeuropejskie i oznacza po prostu wodę, a dowodem na to są inne języki europejskie, gdyż w rzeczownikach oznaczających wodę występuje ta sama cząstka słowotwórcza. Wykład był niezwykle ciekawy i barwny.

Po wykładzie podzieliliśmy się na zespoły według zainteresowań.
Zabawa w introligatorów podczas „Złotych warsztatów” we Wrocławskiej Bibliotece Ossolineum
Kilkoro uczniów z Ib uczestniczyło w zajęciach pn. „Złote warsztaty”, które odbyły się we wrocławskim Ossolineum. Uczestnicy mieli okazję obserwować prace złotników oraz wykonać na okładkach otrzymanych zeszytów złote napisy o dowolnej treści.
Z nadzieją na zostanie Dolnośląskim Mistrzem Ortografii
Inna grupa,dwie uczennice z klasy Ib oraz czworo uczniów z klasy IIa, wzięła udział w dyktandzie na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filologii Polskiej.
Dyktandu przewodniczył uwielbiany przez polską młodzież profesor Jan Miodek. Delegacja z naszej szkoły starała się napisać jak najlepiej, niestety znalazły się lepsze osoby. Uczestnicy dostali pamiątkowe naklejki oraz zakładki do książek.
Szlakiem wrocławskich krasnali
Najliczniejsza grupa uczestniczyła w poszukiwaniu figurek krasnali rozmieszczonych w różnych zakątkach wrocławskiego Rynku. Każda klasa podzieliła się na kilkuosobowe grupy, mające za zadanie zrobić zdjęcie przy znalezionym skrzacie oraz wskazać, jak się nazywa. Drużyna, która najwięcej ich odnalazła, została nagrodzona bardzo dobrymi ocenami. Figurki znajdowały się praktycznie wszędzie, pomimo małego rozmiaru łatwo było je dostrzec. Każda różniła się wyglądem, a nieliczne rozmiarem. Najbardziej spodobał się nam krasnal-motocyklista, znajdujący się pod Katedrą Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej. Uważamy, że podczas poszukiwań wszyscy świetnie się bawili i wesoło spędzili czas.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Julia Kaczor,
Natalia Kubica,
Aleksandra Żyta, Magdalena Timmermans
Wiktoria Walczak

Uczniowie Ib z Profesorem Janem Miodkiem
Złote Warsztaty
Wrocławskie krasnale odnalezione 🙂