Co po maturze?

Podejrzewam, że większość Maturzystów i Maturzystek zadała już sobie  podobne pytania. Szukanie odpowiedzi dla niektórych będzie proste, dla innych będzie niewiadomą i dodatkowym stresem. Opcji jest kilka, ale najważniejsze jest, żeby decyzja, którą podejmiecie była zgodna z Wami.

To Wy jesteście autorami swojego życia, nikt inny nie przeżyje WASZEGO życia za Was. Oczywiście, to, czego oczekujemy od życia może i prawdopodobnie będzie się zmieniać z czasem, na różnych etapach. Jest to normalne, ponieważ rozwijamy i uczymy się przez całe życie. Jednak kroki podjęte po ukończeniu szkoły średniej są istotne w życiu, a dróg jest wiele:

  1. Studia

Ukończenie szkoły średniej daje nam wykształcenie średnie, a zdana matura jest przepustką do uzyskiwania wykształcenia wyższego, czyli do rozpoczęcia studiowania. Jest wiele opcji, wiele szkół, są ważne decyzje do podjęcia. Jaki rodzaj szkoły wyższej mnie interesuje? Jaki tryb nauki jest dla mnie? Wyprowadzam się czy dojeżdżam? Szkoła prywatna czy publiczna? Czy będę pracować podczas studiowania? Jaki konkretnie kierunek mnie interesuje? Pytań jest wiele, ale do znalezienia odpowiedzi potrzebne jest obeznanie się w temacie i zagadnieniach. Stacjonarne, niestacjonarne, licencjackie później magisterskie, jednolite magisterskie, czesne, akademiki, studia podyplomowe, wymiany międzynarodowe 🤯. Tutaj zebrane najważniejsze informacje o studiach (typy szkół wyższych, tryby studiowania, System Boloński): https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/poradnik-studenta

  • Dalsza nauka (ale nie jako podjęcie studiów wyższych)

Studia nie są obowiązkiem po maturze – są opcją, która pozwala nam zdobyć wyższe wykształcenie. Możemy też podjąć się innych form edukacji – są kursy, szkolenia, szkoły policealne, studium. Możemy wybrać takie opcje, które dają nam dokument, który potwierdza możliwość wykonywania czegoś, które dają nam wiedzę i konkretne umiejętności. Istnieją branże, do których wykonywania nie są potrzebne studia wyższe (choć mogą być mile widziane) – może być to np. grafik/graficzka, fotograf/fotografka, stylista/stylistka paznokci itp. To od nas i naszego pomysłu na siebie zależy to, czego potrzebujemy, by to zrealizować. 

  • Praca

Podjęcie pracy także jest opcją – nawet bardzo popularną. Niektórzy wybiorą pracę jako element współgrający w czasie z dalszą nauką (praca dodatkowa), inni poświęcą się pracy jako już zajęciu pełnoetatowemu. Jeśli ścieżka, którą chcesz realizować pozwala na podjęcie pracy bez studiów – to super. Jeśli ścieżka, którą chcesz realizować wymaga zdobycia doświadczenia – to super, zdobywaj doświadczenie, informacje o sobie. Jeśli praca dla Ciebie ma mieć charakter zebrania finansów (np. na prywatne studia, kursy itp.) – to realizuj swój plan. Nie zawsze zaczniemy od pracy idealnej, wymarzonej dla nas – dotyczy to zarówno osób, które ukończą studia wyższe, jak i osób rozpoczynających pracę chwilę po maturze. Ważne jest, by dążyć do tego, co chcemy od życia. Pamiętaj, że Twoje decyzje mają być zgodne z Tobą.

Przed pracą jest także pisanie CV, szukanie odpowiednich ofert, proces rekrutacji… Na tych stronach znajdziemy wiele porad dotyczących szukania pracy: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/jak-znalezc-prace-poradnik, https://porady.pracuj.pl/

Jeśli interesują nas ,,ścieżki”, czyli co zrobić, by pracować w danym zawodzie, to tutaj znajdziemy informacje o wielu zawodach: https://mapakarier.org/paths. Dodatkowo na tej stronie jest ,,filtr preferencji” – narzędzie, które biorąc po uwagę nasze preferencje, zasugeruje nam możliwe zawody i profesje.

  • Przerwa

Argumentów za tzw. gap year może być wiele. Może to być chęć powtarzania i przygotowywania się do matury w następnym roku, niepewność co do tego, co chce się robić dalej w życiu, chęć podróżowania, mogą być to powody osobiste/rodzinne. Znam także osoby, które ,,przypadkiem” zrobiły sobie coś na wzór przerwy, ponieważ po kilku tygodniach zrezygnowały z podjętych studiów i czekały na następne rekrutacje. Nie ma niczego złego w szukaniu swojej drogi, zawsze można także wybrać się do doradcy zawodu, by otrzymać pomoc, rozmowę i wsparcie.

  • Inny plan  (żeby każdy mógł się odnaleźć na tej liście)

Własne przedsiębiorstwo, zagraniczny staż, podróżowanie – lista może się jeszcze wydłużać. Pomysłów jest wiele, zawsze możemy o nich porozmawiać!

Jeśli odczuwasz potrzebę rozmowy na temat swoich wyborów edukacyjno-zawodowych, to zapraszam do gabinetu nr 76 w środy (8.00-11.40), czwartki (8.00-10.35) i piątki (8.00-10.35). Możemy  porozmawiać o Twoim pomyśle na dalsze kroki, możemy poszukać opcji odpowiednich dla Ciebie, możemy po prostu porozmawiać na tematy, które Ciebie interesują/do których masz wątpliwości.

Zapraszam!

Karolina Zawadzka

Szkolna doradczyni zawodowa