Po pierwsze klimat

W ramach Refleksyjnego Klubu Online odbyło się dzisiaj spotkanie na temat zmian klimatycznych oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Uczestniczyła w nim klasa 2ag humanistyczno-medialna.

Poniżej relacje uczniów i uczennic:

Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób dobrze pracować w grupie. W jaki sposób rozwiązywać problemy i konflikty, które zawiązały się w grupie. Jak ważne jest to, by rozumieć siebie nawzajem, słuchać i pytać (np. o to czy wszyscy zgadzają się z metodami działalności lub z jakimi zaimkami dana osoba czuje się dobrze).

Podano nam przykłady i antyprzykłady działalności mediów, które lubią straszyć nas katastrofą klimatyczną (np. porównywanie klimatu do smogu – jest to podawanie fałszywych informacji).

Dowiedzieliśmy się, dlaczego aktywiści są pozytywnie nastawieni co do klimatu – przede wszystkim dlatego, że otaczają się ludźmi wspierającym ich działania, mają poczucie działalności oraz poprzez aktywizm mają szansę na poszukiwanie samych siebie.

Alicja Taranda

Patryk Matecki
Na dzisiejszych warsztatach z paniami z PAHU rozmawialiśmy na tematy powiązane z aktywizmem i kryzysem klimatycznym. Panie na początku opisywały stan kryzysu klimatycznego oraz jaka jest w tym rola mediów. Potem tłumaczyły nam jak być dobrymi aktywistami i jakie korzyści możemy czerpać z bycia aktywistą. Uważam, ze dzisiejsze zajęcia wiele mnie nauczyły i zmieniły moje nastawienie w tej sprawie i mam nadzieje ze w najbliższej przyszłości wybiorę się na mój 1 strajk klimatyczny

Spotkanie które odbyło się dnia 15.12 z Organizacją PAH, było bardzo pouczające. Dziewczyny mówiły na samym początku o sześciu najważniejszych postulatach w odniesieniu do działalności aktywizacyjnej. Opowiadały również o tym jak aktywizacja wpłynęła na nie i ich poglądy. Poruszył również tematy obozów, na których poznały wiele ciekawych osób, które do dziś są im bliskie. Oprócz tego poszerzył swoje horyzonty. Po spotkaniu z nimi można się mocno zastanawiać czy nie warto zacząć brać udziały w protestach i działalnościach na rzecz naszej planety.

Karolina Markiewka

Na dzisiejszym winiarze dowiedziałam się jakie postulaty ma MSK (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny) jak wygląda bycie aktywistą i jakie działania podejmuje MSK. Od prowadzących dostaliśmy też wiele porad oraz przedstawiły nam wnioski bazując na swoim aktywistycznym doświadczeniu. To było dosyć pouczające spotkanie, które dało mi zarys całej akcji i tego na czym polega bycie aktywistą i  z czym się wiąże.

Amelia Mazurkiewicz

Kamila Zjawin 2ag

Warsztaty Refleksyjnego Klubu Online na temat aktywizmu było pouczające. Zajęcia poprowadziły nasze rówieśniczki Julia i Małgosia, co wpłynęło pozytywnie na atrakcyjność formy zajęć. Podczas nich dowiedziałam się co nieco o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym oraz czym jest aktywizm i jak zostać aktywistką.

Spotkanie na temat aktywizmu z Julią Lipnicką i Gosią Lach z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego było interesujące. Zostaliśmy w dość ciekawy sposób wprowadzeni w ten temat i wydaję mi się, że osoby, które były obecne na tym spotkaniu wezmą sobie słowa prowadzących do siebie i wykażą się czynniejszą postawą wobec życia, niż do tej pory. Nie jest to wcale trudne, a dzięki temu możemy przyczynić się do zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych oraz zmian w środowisku naturalnym.

Ania Dziczek

Podczas dzisiejszego spotkania RKO rozmawialiśmy na temat aktywzimu . Poruszyliśmy bardzo ważny temat jakim , są zmiany klimatyczne , dowiedzieliśmy się, jak możemy pomóc.Omówiliśmy , także role mediów,polityków w tym temacie, a pani Gosia opowiedziała o roli strajków.

Dorota Krzciuk

Na dzisiejszym webinarium RKO mieliśmy szansę posłuchać aktywistek, które angażują się w sprawy kryzysu klimatycznego. Dowiedzieliśmy się, jakie organizacje działają na rzecz klimatu – jedną z przykładowych jest: ,,Greenpeace’’. Na spotkaniu zostaliśmy uświadomieni, jak ważny jest nasz aktywizm i zachęcanie innych do brania udziału w nim. Dzięki takim aktywnością nie tylko działamy na rzecz środowiska, ale również możemy lepiej odkryć siebie, pogłębiać relacje z nowo poznanymi osobami, a także polepszyć umiejętność komunikowania się.

Patrycja Waruszyńska

Roksana Marciniec 2aG
Na dzisiejszym webinarium Pani Julia Lipnicka razem z Panią Gosią Lach
opowiadały nam o zmianach klimatu oraz o ruchach i organizacjach
działających na rzecz ochrony środowiska takich jak np Greenpeace, Obóz
dla klimatu oraz Extinction Rebellion. Mieliśmy również okazje zobaczyć
zdjęcia ze strajku klimatycznego oraz poznać różne sposoby pomocy naszej
planecie. Temat, który został poruszony jest bardzo ważny i cieszę się, że
akurat o tym miałam okazję posłuchać.

Na dzisiejszym spotkaniu dowiedziałam się że dalej są osoby które nie akceptują czyiś poglądów, ludzie nie rozumieją młodzieży która „strajkuje” lub robi różne spotkania w których chcą pokazać innym ze wszyscy możemy żyć tak jak chcemy. Widza ich raczej jako osoby które chcą zwrócić na siebie uwage (mimo iż teraz coraz więcej ludzi chce w nim uczestniczyć i pomagać ludzią)Moim zdaniem nie powinnismy być obojętni strajką klimatycznym i powinnismy wspierać te organizacje które chcą pokazać ze wszyscy ludzie mogą kształtować swoje życie tak jak im się podoba. Nie sądziłam ze jest tyle organizacji działających dla klimatu moim zdaniem to bardzo dobrze ze są osoby które chcą wspierać innych ludzi dzięki takim akcja możemy rozwijać różne umiejętności oraz poznawać innych wspaniałych ludzi

Klaudia Jakubiszyn 

Dzisiejsze spotkanie w ramach Refleksyjnego Klubu Online poprowadziły Julia Lipnicka i Gosia Lach. Opowiadały one o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i o jego postulatach. Uważam, że było to ważne spotkanie, ponieważ poruszyło ono bardzo ważny temat.

Julia Katura

Dzisiejsze spotkanie RKO poprowadzone przez Julię Lipnicką i Gosię Lach z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego dotyczyło aktywizmu. Omówiona została między innymi polityka klimatyczna, a także rola mediów. Przedstawiono nam korzyści, wiedzę jaką można zdobyć oraz zdolności, jakich będziemy potrzebować, by działać jako aktywista. Spotkanie mogło zachęcić wiele osób do działania. 

Wiktoria Specht

Projekt Polskiej Akcji Humanitarnej „Szkoła Humanitarna – globalnie i krytycznie” w kl. 2ag koordynuje Monika Komisarczyk, polonistka