Storytelling migracyjny

był tematem warsztatów w klasie 2ag, które poprowadziły trenerka antydyskryminacyjna, Hanna Zielińska, oraz edukatorka Olga Khabibulina z CEO. Poniżej refleksje młodzieży:

Na dzisiejszej lekcji dowiedziałam się czym jest storytelling i że istnieje bardzo duża różnica między mówieniem, a opowiadaniem. Rozmawialiśmy dużo o obcokrajowcach i szacunku do nich. Zostało nam to bardzo ciekawie zobrazowane na podstawie filmików, widzieliśmy jak się czują i co przeżywają będąc poza domem, w innym kraju.  Zajęcia skłoniły mnie do refleksji nad uczuciami innych ludzi, zwłaszcza tych, którym jest się ciężko odnaleźć w nowej, trudnej sytuacji. Były to naprawdę ciekawe warsztaty i miło było posłuchać kogoś kto naprawdę się na tym zna i się tym interesuje.

Ania D

Dowiedziałam się ciekawych rzeczy na temat różnych kultur 2. Nie skłoniły mnie do refleksji, słuchałam na bieżąco i uważam, że nie były one (refleksje) potrzebne 3. Do większego interesowania się kulturami innych

Karolina O

Na warsztatach z Hanną Zielińską rozmawialiśmy na temat opowiadania o swoich historiach. Jak można te historie przedstawić na różne sposoby. Warsztaty nie skłoniły mnie do refleksji, ponieważ ten temat jest dość znany więc, wiem o nim dość dużo. Zainspirowały mnie do większej otwartość na nowe przeżycia oraz nowe znajomości. Z warsztatów wyciągnę na pewno historie, które mieliśmy okazję obejrzeć jak i posłuchać, w tym doświadczenie ludzi, którzy mówili o swoich przeżyciach.

K.M

Dowiedziałam się jak działa proces przechodzenia do powieści poprzez pytania i zaangażowanie osoby. 

Skłoniły mnie do refleksji na temat miejsc w okolicy gdzie przewija się inna kultura, gdzie     widać ze ludzie maja inny światopogląd i pochodzenie. 

Zainspirowały mnie do zadawania większej ilości pytań w rozmowach z innymi, w komunikacji z grupami. Biorę z nich dla siebie poczucie własnej opinii  każdej osób z klasy, która włączyła się i    odpowiadała na pytania. 

Veronika

 1. Jak opowiadać o sobie i innych w ciekawy sposób
 2. Nie jestem pewien, ale skłoniły do przemyślenia nad sobą
 3. Raczej do niczego szczególnego
 4. Biorę emocje, doświadczenie

Maciek

 • Dowiedziałem się że imigranci są wśród nas i że też mają dużo historii do opowiedzenia.
 • Tak, skłoniły mnie do refleksji. Na temat tego że historie są wśród nas i że każdy człowiek ma do opowiedzenia własną.
 • Do pisania i większego urozmaicania swoich prac literackich.
 • Ciekawe przemyślenia oraz w sumie poprawioną kondycję psychiczną gdyż pracowałem “na żywo” ze swoimi rówieśnikami. I szczerze mówiąc chcę żeby warsztaty i lekcje robiły większy użytek z funkcji które były dzisiaj użyte.

Tymek

 1. Dowiedziałam się, że niektóre nasze zachowania wydają nam się dziwne, ponieważ myślimy sobie, że nikt inny nie ma tak dziwnych upodobań jak my. W prawdzie zawsze znajdzie się jakaś osoba, która jest do nas czymś podobna. Przykładem tego może być nagranie pod tytułem: ,,przyjemność / 12 minut’’.
 1.  Skłoniło mnie do refleksji nad tym, czy ludziom z odmiennych kultur żyje się dobrze po zmianie miejsca zamieszkania
 1.  Zajęcia zainspirowały mnie do pogłębiania wiedzy na temat odmiennych kultur i do zastanowienia się nad przyczynami zmieniania zamieszkania przez ludzi.
 1. Biorę dla siebie różne historie, jakie mieliśmy szansę usłyszeć z podlinkowanych filmików. Jeden z nich pokazywał życie migrantki w Polsce.

Patrycja

    Podczas warsztatów dowiedziałam się , że osoby opuszczające swój kraj na stałe zawsze będę czuły do niego sentyment i tęskniły za nim , ciężko jest się tym ludziom zaaklimatyzować w całkowicie innym kraju z odmienną  kultura. Warsztaty skłonimy mnie do refleksji na temat tego jak często i jak w  wielu miejscach w moim mieście mogę spotkać  się z obcokrajowcami. Zainspirowałymnie do głębszego przemyśelnai jak ja ym się czuła wyjedzając do obcego dlamnie kraju .Z warsztatów biorę dla siebie doświadczenie i wiedzę.

 Anastazja

Podczas warsztatów z panią Hanną Zielińską dowiedziałam się czym jest storytelling. Skłoniły mnie do refleksji nad formą takiej wypowiedzi. Zainspirowały mnie do opowiedzenia swojej historii oraz wysłuchania opowieści innych osób. Dla siebie biorę z nich intrygujące historie osób, które dzieliły się nimi w nagraniach.

Kamila

 1. Dowiedziałam się czym tak naprawdę jest storyteling, w jaki sposób samemu opisywać siebie i swoje otocznie w ciekawy, kreatywny sposób. Zyskałam również większą wiedzę na temat osób które z innych krajów przyjeżdżają do Polski, jak się czuły na początku, co myślą o naszej kulturze.
 2. Skłoniły mnie do refleksji na temat obcokrajowców, którzy postanawiają na stałe osiedlić się w Polsce. Doszłam do wniosku na podstawie obejrzanych filmików, że tak naprawdę nawet z osobami z najodleglejszych zakątków świata możemy zawsze znaleźć jakąś wspólną cechę.
 3. Moim zdaniem zainspirowały mnie do głębszego przemyślenia sytuacji osób które z różnych powodów, postanowiły przenieść się do Polski.
 4. Z dzisiejszych warsztatów dla siebie biorę na pewno nowo zdobytą wiedzę. Dzięki nim poznałam tą drugą stronę medalu – stronę osoby która postanowiła osiedlić się w naszym kraju, poznać nasz język i kulturę.

Alicja

1 Podczas warsztatów dowiedziałem się o zainteresowaniach osób z mojej klasy o których wcześniej nie wiedziałem.

2. Warsztaty skłoniły mnie do refleksji na temat obcokrajowców i mniejszości narodowych.

3. Zajęcia zainspirowały mnie do przemyślenia sytuacji obcokrajowców.

4. Z warsztatów biorę dla siebie wiele informacji oraz przemyśleń.

Kuba

Podczas warsztatów dowiedziałam się co to jest storytelling i jakie formy przekazu przyjmuje. Warsztaty skłoniły mnie do refleksji na temat migracji i doświadczeń jakie ludzie migrujący do innych krajów przeżywają. Lekcja pokazywała w jaki sposób opowiadać o sobie i o innych by odbiorca był zainteresowany tym o czym mówimy i by nasza wypowiedź skłaniała do refleksji, wzbudzała zaciekawienie. Dzisiejsze warsztaty utwierdziły mnie w przekonaniu, że każda historia jest godna posłuchania i że każdy z nas ma prawo do szczęścia i szacunku.

Kasia Ł

Podczas warsztatów z Hanią Zielińską dowiedziałam się etapach storytelingu. Jak ważna jest Komunikacja aby rozmowa wyglądała satysfakcjonująco.

Skłoniły mnie do refleksji na temat miejsc z inną kulturą, o której mówili inni.

Zainspirowały mnie do tego, aby więcej udzielać się na tego typu warsztatach. Kiedy widać zaangażowanie innych rozmowa wygląda inaczej, można rozwinąć wiele wątków i dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

Wyciągnęłam z nich dla siebie to, że trzeba akceptować poglądy i wartości innych osób. Staram się zrozumieć zdanie innych i wynieść z nich wartości, dobre dla mnie. Zdanie każdej osoby jest tak samo ważne, nie ma złych odpowiedzi i trzeba wysłuchać każdego, kto ma coś do powiedzenia.

Karolina K

Na warsztatach dowiedziałam się na jak wiele sposobów można opowiedzieć historie.

Zostały nam przedstawione wiele krótkich historii ludzi żyjących w Polsce nie były to znane czy specyficzne osoby po prostu zwykli ludzie. Zauważyłam, że każdy ma swoją historie i coś do opowiedzenia co może jemu samemu wydawać się nie ciekawe, a w gruncie rzeczy jest fascynujące to jaką jest osobą, jakie ma życie.

Zainspirowały mnie, a raczej zachęciły do poszukania innych nadzwyczajnych historii w zwyczajnych życiach ludzi wokół mnie i nie tylko.

Z warsztatów zabieram oczywiście historie jakie usłyszałam oraz ciekawość i chęć do słuchania i opowiadania.

Amelia

 1. Podczas warsztatów z Panią Hanna Zielińską dowiedziałam się czym jest dobra opowieść, co to jest storytelling oraz jak odkryć świat w najbliższym otoczeniu. 
 2. Warsztaty skłoniły mnie do refleksji czy umiem w ciekawy sposób o sobie opowiedzieć.
 3. Warsztaty zainspirowały mnie do głębszego poczytania o wielokulturowości.
 4. Po dzisiejszych warsztatach na pewno inaczej będę patrzeć na ludzi z innych kultur.

Julia

Podczas warsztatów dowiedziałam się że obok mnie żyje więcej ciekawych ludzi niż mi się wydawało.

Zainspirowały mnie do jeszcze większego poznawania nowych kultur.

Nie skłoniły mnie one do zbytniej refleksji ponieważ już wcześniej widziałam dużo na tematy omawiane na warsztatach.

Jadzia

Na dzisiejszej zajęciach z Hanią Zielińską dowiedziałem wielu informacji na temat storytellingu układaliśmy krótkie historie związane z naszym otoczeniem i dzieliliśmy się nimi z grupą. Zajęcia skłoniły mnie do refleksji, ponieważ pani prowadząca nawiązywała do obcokrajowców i mniejszości narodowych w Polsce pokazywała nam filmiki z różnymi ludźmi z zagranicy którzy mówili o tym jak czuja się w naszym kraju. Z lekcji biorę dla siebie nowe doświadczenie i miło spędzony czas.

Patryk

Warsztaty zorganizowała koordynatorka TEG Monika Komisarczyk, polonistka.