Złodziejka magii – Lisa Maxwell

CYKL „Nowości w bibliotece”

Złodziejka magii Lisy Maxwell to już druga część młodzieżowego cyklu fantasy Ostatni mag.

Złodziejka magii – poszukiwania i pradawne zagrożenie

Pod koniec poprzedniej części główna bohaterka Esta nie tylko dowiaduje się, kim są jej rodzice, ale też zdaje sobie sprawę z tego, że człowiek, którego przez całe życie traktowała jak ojca, nie jest godny zaufania. Wszyscy myślą, że Ars Arcana – księga skrywająca tajemnice magii – przepadła. Tylko Esta i Darrigan znają prawdę. Udaje im się sforsować magiczną barierę, Krawędź, która nie pozwala osobom władającym magią na opuszczenie Manhattanu. Razem wyruszają na poszukiwania zaginionych artefaktów, przedmiotów, w których przed wiekami zamknięto magię żywiołów. Jednak Darrigan wraz z mocą księgi wchłonął też pradawną mroczną siłę…

Klimat retro w oparach magii

Autorka nie kreuje całkiem nowego, fantastycznego świata. Korzysta z tego, co oferuje historia. Główna akcja powieści ma miejsce na początku XX wieku, ale to świat, w którym istnieje magia.

Akcja powieści równolegle rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W roku 1902 bohaterowie poprzedniej części próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie po śmierci ich przywódcy, opiekuna i przyjaciela – Dolpha. Z kolei Esta korzystając ze swoich mocy, przenosi się z Darriganem do 1904 roku. To druga czasowa oś tej powieści. Razem z bohaterami Czytelnik trafia do St. Louis dokładnie w czasie, w którym ma miejsce wystawa światowa. Autorka opisuje nie tylko samą wystawę i jej atrakcje (cześć faktycznie można było 1904 roku obejrzeć, a cześć pochodzi z jej wyobraźni), ale też podniosły nastrój, jaki opanował miasto. To, że czytając, bez problemu możemy sobie wyobrazić miejsca, w których ma miejsce akcja, jest wielką zaletą Złodziejki magii.

Zatem równolegle śledzimy dwie opowieści, które miały wspólny początek, ale teraz zmierzają w dwóch zupełnie różnych kierunkach.

Ciekawa historia i dynamiczna akcja

Złodziejka magii to opowieść, którą szybko się pochłania. To dlatego, że w niej cały czas coś się dzieje. Lisa Maxwell snuje historię, która aż kipi od akcji i niebezpieczeństw. Do tego ciekawie wplata w nią wątki romantyczne. To książka, w której nie zabraknie ani przygód, ani intryg i walki o władzę. Cała historia w nowym tomie nabiera rozpędu i dzieje się na szerszej płaszczyźnie.

Po książkę powinni sięgnąć miłośnicy młodzieżowych powieści fantasy.

Żródło:

**********

Cykl „Nowości w bibliotece” prezentuje nowe książki, które nasza biblioteka otrzymuje w darze z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.