Pod jakim kątem patrzysz na świat?

I bynajmniej nie jest to pytanie z dziedziny nauk ścisłych. Dotyczy bowiem perspektywy oglądu rzeczywistości i europocentryzmu. A zajęcia dla klasy 2ag humanistyczno-medialnej w ramach projektu Szkoły Humanitarnej PAH poprowadziły na ten temat Karolina Olbert i Jadwiga Wieczorek. Poniżej zdjęcia i relacje:

Przeprowadzona przez Karolinę i Jadwigę lekcja była bardzo ważna. Pokazała dlaczego warto samemu podważać i kwestionować przedstawiany nam obraz świata. W jaki sposób uniknąć uprzedzeń, dyskryminacji czy nawet negatywnej postawy wobec danej grupy ludzi. A co najważniejsze jak na własną rękę poznawać świat, wyszukiwać informacje i patrzeć na świat spoza ram jakie kreują dzisiejsze media społecznościowe.

Alicja

Lekcja w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej, przeprowadzona przez Jadzię i Karolinę bardzo mi się podobała. Na początku oglądaliśmy filmik po którym odpowiadaliśmy na pytania związane z mówieniem o reszcie świata. Każdy z nas mógł wyrazić własną opinię o tym jak media zmieniają nasze postrzeganie o świecie i jego problemach. Zajęcia były pełne ciekawych informacji i wartościowych opinii innych osób.

Kasia

W ramach zajęć związanych z organizacją PAH, mieliśmy szansę zastanowić się nad kilkoma pytaniami związanymi ze światem na podstawie krótkiego filmiku. Tyczyły się one różnej perspektywy postrzegania rzeczywistości oraz szacunku względem innych osób. Dużą uwagę zwrócono nam na to, w jaki sposób powinniśmy się wypowiadać na dany temat i na ile ufać mediom, aby później nie kierować się stereotypami. Sam filmik nie zrobił na mnie dużego wrażenia, jednak mimo wszystko uważam, że takie tematy należy nagłaśniać.

Patrycja

Na lekcji przypomnieliśmy sobie o tym ,że jesteśmy odbiorcami wielu wiadomości , oraz obrazów . Niektóre przekazy w jakimś stopniu manipulują nami , pokazują stereotypy , czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego .Dlatego powinniśmy się zastanowić , czy naprawdę tak jest , jak media to wykorzystują , w jaki sposób mówią o kimś. Filmik pokazał nam jak powinniśmi innych traktować z godnością i szacunkiem.

Dorota

Dzisiejsze lekcja pod tytułem „Jak mówić o większości świata” nauczyła mnie kilku ciekawych rzeczy. Na przykład dowiedziałem się aby najlepiej słuchać przekazów bezpośrednich.

Kuba

Koordynatorkami projektu PAH Szkoła Humanitarna są Monika Komisarczyk i Agnieszka Wrona.