Jak rozmawiać o stracie?

Warsztatami komunikacyjnymi „Patrzymy/słuchamy” z p. Agnieszką Majcher rozpoczęła się w naszej szkole 2. edycja projektu Wrocławskiego Teatru Współczesnego „Jak poprzez teatr poznawać świat?”, w którym uczestniczy klasa 2ag humanistyczno-medialna.

Młodzież poznała tajniki komunikacji interpersonalnej, dowiedziała się, na czym polega uważność w rozmowie, wzięła udział w ćwiczeniu przygotowującym do prowadzenia wywiadu z najbliższymi osobami w rodzinie na trudny temat radzenia sobie z cierpieniem po stracie.

Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oto przykładowe impresje:

Na warsztatach komunikacyjnych, w których wzięliśmy udział poruszony został temat komunikacji, a szczególnie jak rozmawiać o stracie. Pozwoliły mi one przemyśleć ten temat i zadać sobie pytanie czy kiedykolwiek przeżyłam jakąś stratę i jakie towarzyszyły mi przy tym emocje oraz jakie były tego następstwa. Miałam też niecodzienną okazję do podzielenia się swoimi przemyśleniami z koleżanką z klasy oraz wysłuchać co ona myśli na ten temat oraz wdać się w dyskusje. To była dobra okazja do refleksji. Najbardziej w pamięć zapadła mi uwaga dotyczącą samego przebiegu rozmowy, fakt że skupiamy się na swoim historiach i uczuciach, a w wypowiedziach rozmówcy doszukujemy się pretekstu do wypowiedzenia się o samych sobie. Zauważyłam to na własnym przykładzie, ale jednocześnie starałam się nad tym pracować. Warsztaty były dosyć interesującym i obiecującym początkiem naszego projektu.

AM

Moim zdaniem dzisiejsze warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Majcher były bardzo pouczające. Z niektórymi osobami można było związać głębsze relacje, poprzez rozmowę o sprawach prywatnych. Dowiedziałem się dziś o tym jak rozmawiać z innymi o trudnych sprawach np. o stracie kogoś bliskiego.

MC

Podczas warsztatów „Jak poprzez teatr poznawać świat ?” z Panią Agnieszką dowiedziałam się, jak ułatwić rozmowę o ważnych, prywatnych tematach, o stracie kogoś bliskiego. W rozmowie ważna jest również mowa ciała, pokazuje to, czy wykazujemy chęć do rozmowy i czy jest ważne dla nas to, co mówi druga osoba.

KK

Warsztaty komunikacyjne inaugurujące Nasz projekt „Jak poprzez teatr poznawać świat” były bardzo pouczające i prowadzone przez Panią Majcher w bardzo ciekawy sposób. Rozmawialiśmy o tym jak w umiejętny sposób prowadzić konwersację oraz jak rozmawiać na bardzo trudne i emocjonalnie wymagające tematy. Tematy utraty wartościowych rzeczy czy osób budziły we mnie ogromne emocje, ciężko rozmawiać o tak trudnych rzeczach z dopiero co poznaną osobą. Pani Agnieszka jest bardzo dobrą słuchaczką, a rozmowa z nią nie sprawiała, że czułam dyskomfort. Dzięki warsztatom zrozumiałam, że emocje i uczucia jakie towarzyszą naszym rozmówcą zależą od ich charakteru i temperamentu. Ważne jest to by skupić się na rozmówcy i jego emocjach, bo wiele nam mogą o nim powiedzieć.

Podczas dzisiejszych warsztatów staraliśmy się dobrze zrozumieć bardzo ważne wartości w życiu człowieka. Nauczyliśmy się jak rozmawiać na bardzo ciężkie, intymne tematy, te które zadają wiele cierpienia i większość ludzi ich unika. Nie powinniśmy zamykać się na świat. Powinniśmy mieć odwagę rozmawiać z innymi na nawet najbardziej krępujące tematy i się nie wstydzić tego co czujemy. To wszystko zostało nam pięknie zobrazowane przez Panią Agnieszkę Majcher, która prowadziła bardzo interesujące warsztaty.

AD

Koordynatorką projektu jest polonistka i nauczycielka edukacji medialnej, Monika Komisarczyk