Szkoła Humanitarna PAH

14 września klasa 2ag rozpoczęła realizację Szkoły Humanitarnej – programu skierowanego do szkół ponadpodstawowych o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach. Roczny projekt składa się ze szkoleń wyjazdowych oraz dyskusji na lekcjach, warsztatów i działań w przestrzeni szkolnej. Wykorzystuje angażujące metody takie jak World Café czy wielkoformatowe gry planszowe.

Ideą Szkoły Humanitarnej jest kształtowanie postawy solidarności, otwartości i szacunku dla ludzi z różnych miejsc na świecie oraz o różnych poglądach. Program PAH podejmuje aktualne społeczne tematy, analizując je w ramach edukacji globalnej.  

W roku szkolnym 2020/21 realizujemy go pod hasłem „Krytycznie i globalnie”. Będziemy szczególnie pracować nad rozwojem umiejętności krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, także tę, kreowaną przez media. Głębiej zastanowimy się także nad globalnymi współzależnościami i naszą odpowiedzialnością za to, jak wygląda świat. Poruszymy m.in. tematy kryzysu klimatycznego, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju).

Po rocznej współpracy każda ze szkół, która zrealizuje działania zgodne z kryteriami programu, otrzyma tytuł Szkoły Humanitarnej, który przez 18 lat trwania programu otrzymało zaledwie 253 placówek w Polsce. 

za: PAH

Koordynatorkami programu są pedagożka, p. Agnieszka Wrona, i polonistka, Monika Komisarczyk