OPPM online

Kamila Zjawin i Patryk Matecki z 1ag, Agata Marcisz i Gabriela Książkiewicz z 2a reprezentowali 10 czerwca nasze liceum podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych online w Warszawie. Wydarzenie dla kilkuset szkół z całej Polski zorganizowało Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Czas ograniczeń związanych z pandemią wirusa nie powstrzymał ani organizatorów, ani młodzież przed spotkaniem i podzieleniem się efektami pracy nad projektami edukacji globalnej Klimat to temat! Perspektywa kobiet oraz Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu realizowanymi w naszej szkole od września do listopada przez młodzież z klasy 1e z nauczycielką geografii p. Anną Banaś , klasy 1ag, aktywistki Agatę Marcisz i Gabrielę Książkiewicz z 2a oraz liderkę z kl. 3c Klaudię Grodzicką. Koordynatorką działań była Monika Komisarczyk.

Oto relacje uczestniczek i uczestnika OPPM 2020

Kamila: Spotkanie OPPM było jednym z ciekawszych doświadczeń podczas nauki zdalnej. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w webinariach m.in. z Justyną Suchecką, czy Anną Książek, na których dowiedzieliśmy się, że możemy mieć wpływ na nasze lokalne środowisko oraz świat. Podczas podsumowań projektów nasza grupa była w pokoju „Odpowiadaj na globalne wyzwania”, w którym każda ze szkół przedstawiała swoje działania. Każdy uczestnik miał okazję sprawdzić swoją wiedzę w grze „Chcemy mieć wpływ” na temat problemów globalnych oraz ich zapobiegania. Na koniec dostaliśmy dostęp do e -booka Justyny Sucheckiej oraz filmu animowanego.

Gabi: Dzisiejsze spotkanie zorganizowane przez CEO, było ciekawym doświadczeniem, które pokazało, że pomimo ciężkiej sytuacji, wszyscy mogą się spotkać. To spotkanie umożliwiło podsumowanie, naszej pracy w latach 2019/2020.  Mogliśmy wysłuchać webinariów na przeróżne tematy związane z otaczającym nas światem np. o Puszczy Białowieskiej Adama Wajraka. To wydarzenie zostanie przeze mnie dobrze zapamiętane i mam nadzieję, że za rok się to powtórzy.

Patryk: Dzisiejsze warsztaty bardzo mi się podobały, były dobrze zorganizowane i miło spędziłem czas poznając nowych ludzi i wymieniając się z nimi wiedzą. Zaczęliśmy od rozmowy z trójką młodych blogerów którzy mieli interesujące pasje takie jak recenzowanie książek czy prowadzenie bloga przyrodniczego. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy i wraz z innymi uczniami wymienialiśmy się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem które zdobyliśmy podczas warsztatów w szkole. Potem podzieliliśmy się i cześć naszej grupy grała w interaktywną grę a druga część była na spotkaniu z podróżniczką Anną Książek która zwiedziła większa część świata i chciała się tym z nami podzielić. Uważam, że był to dobrze spędzony czas i cieszę się, mogłem wziąć udział w tych warsztatach.

Agata: Mimo że miałam już okazję uczestniczyć w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych wydarzenie to w tym roku zrobiło na mnie niemałe wrażenie. Miałam okazję wysłuchać rozmów z osobami,które okazały się wspaniałą inspiracją przede wszystkim do dalszego działania, ale także rozwoju osobistego. Plan OPPM był bardzo rozbudowany i pełen spotkań i webinariów z ciekawymi osobami i niestety nie na wszystkich mogliśmy być więc w zespole podzieliliśmy się kto w czym będzie uczestniczył. Po ciekawym rozpoczęciu i rozmowie Justyny Sucheckiej i bohaterami jej książki uczestniczyliśmy całym zespołem w moderowanej rozmowie, w której podsumowaliśmy nasze projekty i wysłuchaliśmy uczniów i uczennic z innych szkół. Następnie nasze drogi się rozeszły a ja wraz z Kamilą wzięłam udział w interaktywnej grze, która była bardzo przyjemna i pełna nowych i wartościowych informacji oraz wiedzy. Na koniec zebraliśmy się wszyscy aby wysłuchać słów pożegnania oraz podziękować sobie za wszystkie spotkania. Mimo że nie spotkaliśmy się w tym roku na Zamku Królewskim w Warszawie myślę, że OPPM przebiegł sprawnie i równie dobrze, z pewnością było to wydarzenie, które na długo zapadnie w pamięci.

Koordynatorka Monika Komisarczyk

OPPM 2020 Liceum Ogólnokształcące im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy