TEG – wolonturystyka

Dnia 19 listopada w naszej szkole, w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbyło się niezwykłe spotkanie z panią Magdą Szymańską. Jest ona prezeską fundacji Go’n’act, zajmującą się wspieraniem dobrobytu dzieci, młodzieży i innych młodych ludzi, w szczególności poprzez działalność edukacyjną, kulturalną i pomocową.

Dla uczniów naszej szkoły pani Magda przygotowała wykład na temat etycznego wolontariatu, w ramach akcji „Zanim pomożesz”. Swoje warsztaty rozpoczęła od zdefiniowania słowa „wolonturystyka”, które oznacza turystykę połączoną z wolontariatem. Są to zazwyczaj dość drogie wycieczki, organizowane przez biura podróży, w których młodzież bardzo chętnie bierze udział, bo w ich trakcie młodzież mieszka w domach dziecka i opiekuje się sierotami. Prowadząca podzieliła się z uczniami swoim doświadczeniem z tego typu wyjazdami, które, jak się okazuje, wcale nie wyglądają tak różowo. Dzieci, które są rzekomo sierotami, bardzo często są odbierane rodzicom z obietnicą edukacji i zapewnienia lepszych warunków. Domy dziecka są specjalnie utrzymywane w złym stanie, żeby wzbudzić litość wolonturystów, dzieci nie mają też zapewnionej stałej opieki – ciągłe zmiany wolontariuszy, którzy po ok.4-5 tygodniach opuszczają dzieci, mają bardzo negatywy wpływ na ich stan psychiczny i emocjonalny, tak że później takie dzieci nie są w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Pani Szymańska poświęciła również chwilę na omówienie podobnych wyjazdów, ale dotyczących wolontariatu przy zwierzętach. Na przykładzie słoni omówiła bardzo brutalne przygotowanie zwierzęcia do kontaktu z ludźmi, które nijak ma się do zapewnień organizatorów o łagodnym ich traktowaniu. Na koniec pani Magda raz jeszcze przestrzegła uczniów o wyjazdach wolontariackich z niesprawdzonych biur podróży, ale podała również alternatywy – godne zaufania organizacje, które prawdziwie pomagają ludziom i zwierzętom, nie przyczyniając się do rozwoju handlu dziećmi i znęcania się nad zwierzętami. Można je znaleźć na stronie fundacji, www.goandact.org.

Spotkanie zorganizowała koordynatorka Tygodnia Edukacji Globalnej, Monika Komisarczyk.

Marta Sicińska 3a