Konkurs debaty oksfordzkiej

W poniedziałek, 22 października, czworo licealistów z PZS1 (Bartłomiej Ciba,
Jagoda Gajęcka, Natalia Hariasz, Damian Petryków) udało się razem z panią
Agnieszką Jagodzińską- Zaleską na konkurs organizowany przez euro-posła Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Rywalizacja polegała na uczestnictwie w debacie oksfordzkiej, w której obowiązywała eliminacja pucharowa. Nasi debiutujący w takiej formie konkursu uczniowie po tygodniowych przygotowaniach prowadzili debatę z tezą „Polska powinna przyjąć imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu w ramach solidarności z innymi państwami Unii Europejskiej”. Ich zadaniem było zanegowanie tego stanowiska.

Oponetami okazali się doświadczeni w debatowaniu oksfordzkim uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Dyskusja była bardzo emocjonująca i wyrównana; prowadzący zadnie Marszałek stwierdził, że różnica między drużynami była znikoma. Zaproponował nawet przeprowadzenie warsztatów o debatach w naszej szkole. Niestety, dwoma punktami wygrała propozycja- uczniowie z wrocławskiego liceum. Jednak nasi reprezentanci nie poddają się i mają
zamiar brać udział w kolejnych debatach. Było to bardzo wartościowe i rozwijające doświadczenie. Debaty kształcą umiejętność wypowiadania się przed publicznością i tworzenia dobrych, rzeczowych argumentów.

Jagoda Gajęcka IIIa