Prof. Jan Miodek o polszczyźnie 1918- 2018

21 września klasa humanistyczna- IIIa wraz z wychowawczynią udała się do Wrocławia na wykład inaugurujący XXI Dolnośląski Festiwal Nauki. To już trzecia edycja festiwalu, na którą wybrali się uczniowie tej klasy. Wykład poprowadził wybitny polski językoznawca, profesor Jan Miodek. Wydarzenie miało miejsce na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości temat dotyczył zmian w języku polskim, które dokonały się przez ostatnie 100 lat. Wykład profesora Miodka był bardzo interesujący, pełen obrazujących przykładów i ciekawych dygresji. Jak się okazało, 123 lata zaborów wpłynęły na polszczyznę w dużo mniejszym stopniu niż minione stulecie. Po nagrodzeniu wykładu gromkimi brawami uczniowie ustawili się w niemałej kolejce do wspólnego zdjęcia z profesorem. Profesor Miodek był bardzo otwarty i pozytywnie nastawiony do swoich wielbicieli. Wypowiedział się krótko o Trzebnicy, doceniając jej piękne, górzyste położenie.
W tym samym czasie trzy nasze koleżanki wzięły udział w Konkursie lingwistycznym na Wydziale Filologii Angielskiej.
Nie na tym jednak zakończył się ten edukacyjny wyjazd. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy artystycznej, jak się okazało trzebnickiego malarza; Marka Gołębiewskiego, pt. „Czasoprzestrzeń. Wiara i Wyobraźnia”. Obrazy przykuwały wzrok dzięki swoim nasyconym barwom i kosmiczną tematyką. Wiele z nich ukazywało portrety znanych postaci ze świata nauki na tle galaktyki. Przy okazji zwiedziliśmy jedną z najokazalszych sal uniwersyteckich, Oratorium Marianum. Jej bogaty wystrój barokowy zachwycił wszystkich uczniów. Na koniec spędziliśmy trochę czasu, spacerując po wrocławskim Rynku.
Dolnośląski Festiwal Nauki co roku zapewnia mnóstwo naukowych atrakcji, tym razem uczniowie również się nie zawiedli. Zawsze wracają z głową pełną nowej wiedzy.

Jagoda Gajęcka IIIa