Pomyśl, zanim pomożesz…

Dzisiaj, 20.11.2017 r., w związku z Tygodniem Edukacji Globalnej, klasy maturalne   miały okazję wysłuchać bardzo ciekawej prezentacji Pani Magdy Szymańskiej, trenerki zaangażowanej w kampanię  „Zanim pomożesz”, prowadzącej fundację Go’n’Act. Tematem zajęć były zagrożenia wynikające z wolonturystyki – udzielania pomocy potrzebującym zamieszkałym w krajach Globalnego Południa  (np. w krajach Afryki).

Na przykładzie niesienia pomocy przez wolontariuszy w Nepalu  ukazano nam, że udział w tego typu przedsięwzięciach, umożliwianych przez niepewne firmy, może nie tylko  wpłynąć niekorzystnie na  funkcjonowanie dzieci, lecz nawet poważnie je skrzywdzić. Zdarza się, że dobre intencje wolontariusza są wykorzystywane przez niemoralnych i bezdusznych ludzi do prowadzenia okrutnego „sierocego biznesu”, który skutkuje rozdzieleniem dzieci i rodziców, wykorzystywaniem małoletnich, którym odbierane są m.in. poczucie bezpieczeństwa i miłości, prywatność, czyli podstawowe potrzeby każdego człowieka!

Pomoc potrzebującym jest konieczna. Jednakże naszym obowiązkiem jest udzielać jej rozsądnie, nie narażając na szkody tych, którym chcemy podać pomocną dłoń! Możemy to zrobić, współpracując ze sprawdzonymi organizacjami, np. ze wskazaną przez Panią Szymańską Polską Akcją Humanitarną, która realizuje dobrze przemyślane projekty, odpowiednio szkoli wolontariuszy i   pomaga potrzebującym długofalowo, dzięki czemu społeczeństwa Globalnego Południa  mogą  się usamodzielniać.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na stronie projektu: www.zanimpomozesz.pl,które rozwijają poruszony problem.

Organizatorką warsztatów była polonistka, Monika Komisarczyk, koordynująca działania TEG.

Gosia Steczkiewicz, kl. 3cLO