Zajęcia terenowe klas III gimnazjum

W czwartek, 19 października, dwie klasy gimnazjalne – 3 a i 3 c – udały się w okolice trzebnickich stawów. To tam odbyły się zajęcia terenowe, w której udział brali uczniowie obu klas. Zajęcia przygotowały pani Adrianna Podhorodecka i pani Alicja Duliba. Była z nami również wychowawczyni klasy 3 a, pani Cecylia Pawlik-Kądziołka.
Na miejscu obie klasy szybko podzieliły się na kilkuosobowe grupy. Każda z grup otrzymała trzy karty pracy; jedna zawierała zadania z dziedziny biologii, druga geografii, a na trzeciej wydrukowana była mapa okolicy. Zapoznawszy się z poleceniami, udaliśmy się do lasu bukowego, aby zająć się rozwiązywaniem zadań.
Każde z poleceń odnosiło się do tematów, które omawialiśmy już podczas lekcji z przedmiotów przyrodniczych. Musieliśmy na przykład narysować schemat budowy znalezionego w lesie stawonoga i opisać części jego ciała. Chyba najbardziej intrygującym, a zarazem wymagającym zadaniem było szukanie w lesie różnych gatunków drzew, aby móc później opisać je na karcie pracy. Podobała nam się możliwość samodzielnego zauważenia cech gatunkowych poszczególnych drzew. Czasami musieliśmy trochę się pogłowić – w wypadku bardzo wysokich drzew iglastych, zamiast zadzierać głowy, szukaliśmy na ziemi ułamanych gałązek, szyszek lub strąconych przez wiatr igieł.
Po około dwóch godzinach spotkaliśmy się z nauczycielami przy amfiteatrze między stawami. Oddaliśmy im wypełnione karty pracy, z zawartości których mieliśmy zostać ocenieni. Później mogliśmy już spokojnie udać się do domów.
Uważam, że taka forma zajęć spodobała się wielu osobom; mogliśmy odetchnąć świeżym powietrzem, odpocząć od niewygodnych krzesełek w szkole, a jednocześnie nauczyć się czegoś nowego i utrwalić stare wiadomości. Mam nadzieję, że to nie ostatnie takie zajęcia w tym roku szkolnym.
Weronika Kuczma 3 aG