Spotkanie z autorem książki ” Nienawiść”

Dnia 5 czerwca 2017r., na zaproszenie Pani Lucyny Lasoty, naszą szkołę odwiedził Pan Stanisław Srokowski. Choć większość z nas zna go jako autora mitów greckich, to w tym dniu skupił się on na opowieściach o Kresach- miejscu, gdzie urodził się i wychował.

Głównym tematem spotkania była kultura, tradycje i życie mieszkańców południowo-wschodniej granicy Polski w czasie II wojny światowej.  Przytaczane opowieści nawiązywały przede wszystkim do rzezi wołyńskiej
i tragedii z nią związanych. Pisarz wspominał o swoim dzieciństwie
oraz wieloetnicznej wiosce, w której żył razem ze swoją rodziną. Przedstawił nam także poruszającą historię, która dobitnie pokazuje, jak narzucona ideologia potrafi zerwać więzi łączące bliskich sobie ludzi. Opowiada ona o młodzieńczej przyjaźni P. Srokowskiego z dwoma chłopcami innej narodowości,
która pod wpływem zmiany stosunków politycznych przerodziła
się w nienawiść – „  jako siedmiolatek, miałem dwóch przyjaciół, Ukraińca, Sławko i Żyda, Berko. Byliśmy w tym samym wieku. Razem chodziliśmy
do lasu, na grzyby. Byliśmy bardzo zżyci. Któregoś dnia  poszedłem do swojego przyjaciela Ukraińca, który mieszkał  za płotem, żeby zaprosić go do zabawy. Sławek wyszedł z domu, stanął w progu i popatrzył na mnie zimnym wzrokiem. Wołam go, a on milczy, a po chwili mówi, że on ze mną nie będzie rozmawiał, bo ja Polak.” Rodziny obu chłopców bardzo dobrze się znały, mieszkały obok siebie. Przebudowa światopoglądu chłopca przez jego rodziców była zapewne procesem powolnym, ale doprowadziła do zerwania przyjaźni, która przestała być dla niego wartością.

Nasz gość uświadomił nam również, jak narody mieszkające na Kresach zwróciły się przeciw żyjącej na tamtych terenach ludności polskiej. Zaczęły uznawać Polaków za „kąkol rosnący wśród pszenicy”, który uniemożliwia stworzenie silnego państwa ukraińskiego. Była to główna przyczyna okrutnej rzezi na Wołyniu.  Na koniec pisarz zaprezentował swoje książki i zachęcił nas do ich przeczytania. Na podstawie zbioru opowiadań pana Srokowskiego
pod tytułem „Nienawiść” powstał scenariusz do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.

Spotkanie z tak ciekawą osobistością wywarło na nas duże wrażenie. Mamy nadzieję, że Pan Stanisław odwiedzi jeszcze naszą szkołę i zechce podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i przeżyciami.

 

Magdalena Góral i Zuzanna Kozicka,
uczennice Powiatowego Zespołu Szkół  Nr 1
w Trzebnicy