Bardzo kulturalny wtorek klas 2Cg i 2Dg

Obydwie klasy  wzięły udział w ostatnim dniu lutego w warsztatach poświęconych życiu i twórczości twórcy „Dziadów” oraz sztuce romantyzmu. Zajęcia odbyły się w Muzeum Pana Tadeusza. Po intensywne dawce wiedzy klasy obejrzały w Kinie Nowe Horyzonty znakomitą komedię „Rozumiemy się bez słów”.  Wyjazd  zorganizowały wychowawczynie: Joanna Plichta i Monika Komisarczyk.

Relacje młodzieży poniżej:Zapraszamy do przeczytania wrażeń po „kulturalnym wtorku”:

We wtorek wzięliśmy udział w lekcji muzealnej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Tego dnia skupiliśmy się na lepszym poznaniu autora tego dzieła- Adama Mickiewicza. Mimo, że chyba każdy kojarzy tego pana mało kto zastanawia się nad jego życiorysem . Podczas zajęć zapoznaliśmy się nie tylko z tym kiedy się urodził, gdzie mieszkał czy jak liczną miał rodzinę, ale dowiedzieliśmy się także wiele o jego młodości, licznych i wspaniałych podróżach, a nawet o jego miłosnych rozterkach. Ciekawie się pracowało w parach, gdy mieliśmy do dyspozycji całą salę z interaktywnymi pulpitami, na których sami mogliśmy odnaleźć informacje do otrzymanych wcześniej zadań.  Najbardziej spodobało mi się jednak podsumowanie lekcji, które odbyło się w formie quizu. Podzieliliśmy się na dwie grupy, w których odpowiadaliśmy na pytania. Sprawdzając swoją wiedzę przez rywalizację, każdy chętnie pracował (bo przecież kto nie lubi tego drobnego dreszczyku emocji). Po zajęciach udaliśmy się do kina i obejrzeliśmy film pt. „Rozumiemy się bez słów”.  Jest to niezwykle wzruszająca komedia, która porusza poważny temat jakim jest głuchota. Opowiada ona o życiu nastolatki, której rodzice i brat są niesłyszący. Nie możesz sobie wyobrazić, jak to musi wyglądać? Myślisz, że dziewczyna nie ma w ogóle własnego życia? Obejrzyj, a się przekonasz. Mnie ten film się bardzo spodobał, więc serdecznie Ci go polecam.

Patrycja Stawowa
Wczorajsze warsztaty o Adamie Mickiewiczu były bardzo przyjemne. Zdecydowanie czułam, że nie jest to typowa lekcja historii czy języka polskiego. Skupialiśmy się bardziej na rzeczach mniej ważnych takich jak np: jaka była jego pierwsza ważna rola w teatrze, jestem pewna, że nie poruszylibyśmy takiego tematu na zwykłej lekcji w klasie. Czas spędzony w muzeum Pana Tadeusza minął naprawdę szybko oraz owocnie. Najbardziej podobał mi się moment rozdania długopisów abyśmy mogli wypełniać kart pracy, wiedziałam wtedy, że dostaniemy wolną rękę i sami będziemy musieli znaleźć to co nas interesuje, było to ciekawe wyzwanie.
Film ,,Rozumiemy się bez słów” trafił prosto w mój gust. Jest on przyjemny lecz nie ukrywam, że w pewnych momentach w mojej głowie pojawiało się pytanie ,,poradziłabym sobie na jej miejscu?”. Paula, główna bohaterka, zdecydowanie nie miała prostego życia i podziwiam ją, że nie poddała się i mimo wszystko robiła to, co polubiła i co niewątpliwie stało się jej pasją. Sama postawa rodziców, którzy mimo wszystko postanowili ją wspierać, jest warta pozazdroszczenia dziewczynie. Najbardziej podobał mi się moment zmiany perspektywy, kiedy nagle podczas występu Pauli i Gabriela wszystko cichnie, a my stajemy się na te 2 minuty głusi i jesteśmy w stanie tylko patrzeć. Teoretycznie przez cały film mamy świadomość, że rodzice głównej bohaterki nie są w stanie usłyszeć jej głosu, ale jakość nie wyobrażamy sobie siebie na ich miejscu i tego jak trudne to dla nich jest choć ta scena uświadamia nam to. Sądzę, że gdyby nie było tego momentu, film nie oddawałby swojego problemu, jakim jest życie z rodziną, która ma takie kłopoty.
Agata Marcisz

Moim zdaniem wycieczka do Muzeum Adama Mickiewicza była ciekawa i pouczająca. Muzeum jest nowoczesne, co bardzo mi się podobało. Dowiedzieć się można tam wiele ciekawostek o życiu i twórczości Wieszcza. Na zajęciach rozwiązywaliśmy w parach zadania na temat życia i twórczości pisarza. Nie sprawiło mi to  oraz mojemu koledze trudności,  gdyż bez problemu mogliśmy znaleźć wiele informacji na jego temat, korzystając z różnych interaktywnych źródeł. Byliśmy także w kinie na filmie pt: „Rozumiemy się bez słów.” Film bardzo przypadł mi do gustu. Był ciekawy oraz bardzo śmieszny. Ogółem cała wycieczka moim zdaniem była bardzo udana. Bardzo mi się podobało.

Patryk Friczka

 

 

Zapisz