Biblioteka poleca – książka tygodnia

DRUŻYNA – John Flanagan

John Flanagan jest pisarzem mogącym pochwalić się umiejętnością tworzenia światów bardzo nam bliskich, chociaż wciąż fantastycznych. Ukazał to zarówno w serii „Zwiadowcy”, jak i  w „Drużynie”, będącej kontynuacją wydarzeń w uniwersum stworzonym na potrzeby zwiadowczych przygód.

Pierwsza część z serii, „Wyrzutki”, opowiada o młodym, pomysłowym Skandianinie, Halu Mikkelsonie, uwielbiającym majstrować, wymyślać i budować. Natura nie obdarzyła go jednak krzepą, bardzo dla Skandian ważną. W końcu Hal kończy szesnasty rok życia i według skandyjskiej tradycji, musi wziąć udział w zawodach drużyn. Chłopak, jako że nikt inny nie chce go w swojej drużynie, postanawia założyć swoją. „Czaple” jednak wydają się nie mieć szans z „Rekinami” i „Wilkami”. Hal musi więc wykorzystać swe umiejętności, by stawić czoła nadchodzącym przeciwnościom, stawiającym go w sytuacjach trudnych do pokonania nawet dla skandyjskiego mężczyzny…

Kunszt Flanagana opiera się przede wszystkim na wartkiej akcji. Bohaterów łatwo polubić, gdyż są bliscy naszym cechom. „Drużyna” nie jest lekturą wymagającą, ale za to wynagradza to ciekawą fabułą. Jest także obowiązkową książką dla wszystkich interesujących się mitologią nordycką, wikingami i życiem na morzu.

Powieść ta nie jest w niczym podobna do szkolnych lektur. Nie ma tu długich opisów, nudnych rozważań i wymagającego słownictwa. Polecam ją więc wszystkim młodym osobom, chcącym zanurzyć się w zimnym, skandyjskim morzu twórczości Flanagana.

 

Zofia Stryjska 3dG

 

Kompletna wiedza o ptakach, ptasim życiu, zwyczajach i charakterach. Pasjonujące opowieści dr. Andrzeja Kruszewicza wzbogacają aż dwie płyty CD z głosami ptaków, dołączone do obu tomów.

„Ptaki Polski” to książki, które już dziś mają zapewnione miejsce w kanonie literatury przyrodniczej w Polsce.

Spis gatunków głosów ptaków „Ptaki Polski tom I”:
Łabędź niemy, Gęgawa, Krzyżówka, Cyranka, Gągoł, Głuszec, Cietrzew, Przepiórka, Perkozek, Perkoz rdzawoszyi, Perkoz dwuczuby, Kormoran, Czapla siwa, Bielik, Myszołów, Wodnik, Derkacz, Zielonka, Kropiatka, Łyska, Żuraw, Czajka, Słonka, Dubelt, Kszyk, Rycyk, Kulik wielki, Krwawodziób, Śmieszka, Rybitwa rzeczna, Rybitwa czarna, Grzywacz, Kukułka, Puchacz, Puszczyk, Sóweczka, Pójdźka, Włochatka, Lelek, Żołna, Krętogłów, Dzięcioł duży, Dzięcioł średni, Dzięciołek, Dzięcioł czarny, Dzięcioł zielony

Spis gatunków głosów ptaków „Ptaki Polski tom II”:
Dzierlatka, Lerka, Skowronek, Dymówka, Pliszka siwa, Świergotek drzewny, Strzyżyk, Pokrzywnica, Paszkot, Śpiewak, Kos, Rudzik, Słowik szary, Słowik rdzawy, Podróżniczek, Pleszka, Kopciuszek, Strumieniówka, Brzęczka, Wodniczka, Rokitniczka, Trzciniak, Łozówka, Zaganiacz, Piecuszek, Pierwiosnek, Świstunka leśna, Kapturka, Cierniówka, Jarzębatka, Mysikrólik, Muchołówka żałobna, Muchołówka białoszyja, Czarnogłówka, Sosnówka, Czubatka, Bogatka, Modraszka, Kowalik, Pełzacz leśny, Remiz, Szpak, Wilga, Sójka, Kruk, Zięba, Czyż, Szczygieł, Makolągwa, Dziwonia, Trznadel, Ortolan, Potrzos

 

Źródło opisu: http://www.multicobooks.pl/hobby/zwierzeta/ptaki-polski-tom-i-i-ii-w-etui–komplet_9127.html

TETRUS – Kazimierz Szymeczko

 „Tetrus” to historia Michała – szesnastolatka, który w wyniku wypadku komunikacyjnego doznaje urazu rdzenia kręgowego i co się z tym wiąże porażenia czterokończynowego (tetraplegii). Główny bohater musi zmierzyć się z nowa rzeczywistością i nowym sobą – na nowo poznaje i uczy się własnego ciała. Do tego okazuje się, że jego rodzice także borykają się z poważnymi problemami pourazowymi i chwilowo nie mogą zapewnić mu odpowiedniej opieki. W ten sposób Michał trafia do Ośrodka w Borowej Wsi, gdzie zaczyna nowe życie na „czterech kółkach”. Autor wprowadza w ten sposób czytelnika w świat normalnie zamknięty i z pozoru niedostępny, świat osób niepełnosprawnych. Czytelnik  powoli dowiaduje się jak trudne mogą być z pozoru najprostsze czynności czy panowanie nad fizjologią. Ile wysiłku trzeba włożyć w sprawy, nad którymi nie trzeba było się nigdy zastanawiać. Dzięki współlokatorom z różnymi przypadłościami, Michał powoli znajduje sposób na siebie i swoja tetraplegię, odkrywa że bez chwytu w rękach czy możliwości chodzenia można się rozwijać na różnych płaszczyznach, stać się samowystarczalnym, mieć hobby, uprawiać sport, zakochać się …

Książka ciekawa, napisana w interesujący i zabawny sposób. Obalająca mity. Wbrew poruszanej trudnej tematyce czyta się szybko i lekko. Wszystko dzięki różnorodności występujących postaci i ich licznym przygodom. Czytelnik ma szansę poznać różne oblicza niepełnosprawności. Tą ruchowa i intelektualną. Tych żyjących „normalnie” samowystarczalnie, którzy pracują, dbają o siebie, i tych żerujących na dobroci i chęci pomocy. Smaku dodaje fakt, iż autor podpiera się autentycznymi postaciami i wydarzeniami, z którymi miał szanse zetknąć się pracując z niepełnosprawnymi w ośrodkach Caritasu.

 

źródło opisu: http://szymeczko.pl/

 

 

Świat Johna Ronalda Reuela Tolkiena jest światem wykreowanym po mistrzowsku. Stworzył on wszystkim znaną trylogię „Władcy Pierścieni”, jak i „Hobbita, czyli tam i z powrotem”.

Przygody w „Hobbicie” opowiadają o Bilbie Bagginsie, młodym jak na standardy swojej rasy hobbicie, który zostaje wplątany, chociaż z wielką niechęcią ze swojej strony, w misję przywrócenia władcy Samotnej Góry jego dziedzictwa, przed laty wydartej mu przez smoka Smauga. Wyruszając w podróż Bilbo nie ma nawet najmniejszego pojęcia jak wielką rolę odegra w kampanii.

Tolkienowi nie można wiele zarzucić w kwestii pisarstwa. Uniwersum zostało przez pisarza stworzone z taką pieczołowitością, że staje przed czytelnikiem jako żywe. Język zarówno rzuca wyzwanie, jak i zachwyca swą trudnością w odbiorze oraz pięknem słownictwa. Głównym atutem tej powieści jest jednak głębokość i wielowymiarowość wydarzeń, w które bez wątpienia łatwo jest wsiąknąć.

Powieść jest godna polecenia dla każdego, kto tylko potrafi wykrzesać z siebie odrobinę zainteresowania, gdyż bez wątpienia ta iskra przerodzi się w ogień. Nie ma także ograniczeń wiekowych, gdyż nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na rozwijanie swojej wyobraźni.

 

Zofia Stryjska 3dG

„Zwiadowcy” J. Flanagan

Młodzi ludzie lubią powieści, w których dużo się dzieje, a główni bohaterowie są niezwykli, posiadają niezrównane umiejętności. Takim osobom polecam ,,Zwiadowców” Johna Flanagana.

Autor wprowadza nas w świat młodego chłopaka, osieroconego Willa, który mieszka w sierocińcu wraz z innymi dziećmi. Poznajemy go w momencie wybierania swojej życiowej profesji. Jest zbyt chudy, by zostać wojownikiem, jak jego wróg Horace, nie ma predyspozycji, aby otrzymać w przyszłości posadę dyplomaty. Na uroczystości pojawia się jednak odziana w zielony płaszcz postać, królewski zwiadowca Halt. Niespodziewanie przyjmuje on pod swoje skrzydła naszego niesfornego Willa i rozpoczyna się przygoda, w czasie której  będzie musiał stawić czoła wargalom, byłemu baronowi zamku Gorlan – Morgarathowi i wielu innym niebezpieczeństwom.

Książka nie zachwyca językiem, mogłaby być napisana znacznie lepiej. Flanagan jednak wynagradza nam to złożoną fabułą, pełną wielu zabiegów, które przypominać nam mogą takich twórców jak Tolkien czy Rowling. Utwór należy do gatunku fantasy, lecz ze świecą szukać tutaj magii, zresztą na próżno. Opisane krainy do złudzenia przypominają kraje naszego świata, więc czytelnik może je sobie łatwo skojarzyć.

Powieść polecam wszystkim, których zmęczyła trudna lektura lub mają mało czasu na zagłębiane się w zawiłe relacje między wieloma postaciami, czy też nie powiązanymi ze sobą wydarzeniami. Ta lekka opowiastka nadaje się do czytania zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

Zofia Stryjska