Powiatowy Konkurs „Przeboje Muzyki Poważnej”

Już znamy laureatów Konkursu Rozpoznawania Utworów Muzycznych „Przeboje Muzyki Poważnej”, który odbył się 6.06.2016r. w PZS nr 1 w Trzebnicy z udziałem 26 uczniów: 5 uczniów z Publicznego Gimnajium im. Polskich Profesorów Lwowskich w Pęgowie, 2 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie i 19 uczniów z PZS nr 1 w Trzebnicy.

Mariusz Wręczycki ucz. kl. 2 b w PZS nr 1 w Trzebnicy – 1 miejsce

Aleksander Szlęzak ucz. kl 2dG w PZS nr 1 w Trzebnicy – II miejsce

Dominika Musiała i Jan Sękalski  ucz. Publicznego Gimnazjum im. Polskich Profesorów Lwowskich w Pęgowie   – III miejsce

Marcel Frąckowiak ucz. kl 2 a G W PZS nr 1 W Trzebnicy – wyróżnienie

Poziom wiedzy uczniów był imponujący, zdaniem przewodniczącej jury p. Zofii Komuszyny – muzykolożki  z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, która była autorką pytań w wersji muzycznej i wideo. Zachowanie uczniów podczas konkursu też wzbudziło jej uznanie.
Serdecznie podziękowanie i wyrazy uznania dla p. Zofii Komuszyny, p. Wiletty Szymczak- Domino, p. Grażyny Kuczyńskiej i p. Marcina Leszczyńskiego, za pracę w jury oraz przygotowanie i występ wraz z zespołem The Coś Tam..:)

Serdecznie dziękuje też Radzie Rodziców z naszej szkoły – fundatorowi nagród, oraz p. dyrektor Danucie Szuber i p. wicedyrektor Elżbiecie Wróblewskiej za profesjonalną pomoc i uznanie dla zainteresowań i talentów uczniów:)

Bogumiła Łukaniec – organizator

Uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Trzebnickiego zapraszamy do udziału w Konkursie Rozpoznawania Utworów Muzycznych „Przeboje Muzyki Poważnej”
I Edycja- 6 czerwca 2016r.
do 31 maja 2016 r. – zgłoszenia uczniów deklarujących udział w konkursie
Organizator:
Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Trzebnicy – kontakt: Bogumiła Łukaniec
Konsultacja muzykologiczna – Zofia Komuszyna – Szkoła Muzyczna im. E. Kajdasza w Trzebnicy
Regulamin Konkursu:
I.Konkurs „Przeboje Muzyki Poważnej” służy zainteresowaniu młodzieży muzyką artystyczną, wyrabianiu umiejętności uważnego słuchania, zapamiętywania tematów muzycznych i kojarzenia ich z określonym utworem.
II. Terminarz Konkursu:
• do 31 maja 2016 r. – zgłoszenia uczniów deklarujących udział w konkursie
• 6 czerwca 2016 r. – Konkurs (eliminacje i finał), ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród.
III. Założenia i przebieg konkursu:
• Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
• Konkurs jest jednoetapowy, jednak w sytuacji dużej ilości zgłoszeń zostaną przeprowadzone eliminacje pisemne.
• Zadanie konkursowe polega na odgadnięciu utworu, którego fragment odtworzony zostanie
z nagrań. Należy określić tytuł utworu, a w przypadku utworu wieloczęściowego również część, z której pochodzi cytat oraz imię i nazwisko kompozytora. Należy znać w przybliżeniu czas, w którym żył i tworzył kompozytor oraz styl muzyczny, do którego ta twórczość przynależy.
• Konkurs dotyczyć będzie następujących utworów:utwory

1. Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

Sonata fortepianowa
cis-moll op. 27 nr 2 „Sonata quasi una fantasia” tzw. „Księżycowa”

IX Symfonia d-moll

op. 125

 

 

 

cz.1 Allegro con brio

cz. I Adagio sostenuto

cz. I Adagio sostenuto

 

cz. IV Presto – Allegro assai – Andante maestoso – Allegro energico, sempre ben marcato – Allegro ma non tanto – Prestissimo

2. Johann Sebastian Bach Toccata i Fuga d-moll

Suita G-dur nr 1 na wiolonczelę solo

Wielka msza h-moll

 

 

BWV 565

BWV 1007
BWV 232
Cz. III Symbolum Nicaenum (Credo)

 

3. Wolfgang Amadeus Mozart  Requiem d-moll

Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13

XI Sonata fortepianowa
A-dur

KV 626, Kyrie eleison.

 

 KV 525
zw. „Eine kleine Nachtmusik”
KV 331 cz. III Alla turca allegretto tzw. „Marsz turecki”

4. Fryderyk Chopin I Koncert fortepianowy
e-moll op. 11Preludium A-dur op. 28Walc a-moll op. 34Mazurek A-dur op.17Etiuda c-moll op. 10
cz. I Allegro maestoso

nr 7

nr 2

nr 4

nr 12, zw. „Rewolucyjna”

5. Aram Chaczaturian Taniec z szablami z baletu Gajane
6. Piotr Czajkowski Taniec cukrowej wieszczki z baletu Dziadek do orzechów
7. Nikołaj Rimski-Korsakow   Lot trzmiela z opery Bajka o carze Sałtanie
8.  Karol Szymanowski

 

 Mity op. 30 cz. I Źródło Aretuzy
cz. II Narcyz
cz. III Driady i Pan
9.     Wojciech Kilar – Polonez z filmu Pan Tadeusz
10. Feliks Nowowiejski

 

Rota